Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Akryl czy latex – jaką farbę do ścian wybrać?

Szeroki wybór farb do ścian na rynku sprawia, że trudno jest przeciętnemu konsumentowi dokonać odpowiedniego wyboru.

 

W przypadku farb do ścian, najczęściej na polskim rynku spotykane są farby emulsyjne akrylowe lub akrylowo-lateksowe. Na jaką ostatecznie się zdecydować?

Farby akrylowe a lateksowe – podobieństwa i różnice

Decydując się na emulsję akrylową, czyli farbę akrylową trzeba wiedzieć, że zawiera ona żywicę, ale w mniejszej ilości niż farby lateksowe.
Farby lateksowe są trwalsze od akrylowych, odporne na ścieranie i szorowanie. Farba akrylowa do ścian zachowuje lekki połysk, dlatego jest w pewnym stopniu także odporna na czyszczenie bez obaw o starcie i zniszczenie powłoki malarskiej. Na pewno emulsja lateksowa jest znacznie bardziej odporna na działanie promieniowania słonecznego.

Gdzie zastosować farbę akrylową, a gdzie lateksową?

W przypadku pomieszczeń dobrze nasłonecznionych, w których jest wiele okien, najlepiej pomalować ściany farbą lateksową, odporną na odbarwienia pod wpływem promieniowania UV. Takie farby zachowują kolor nawet do 7 lat.
Za to farba akrylowa do ścian to propozycja dla tych, którzy nie mają doświadczenia w malowaniu, ale chcą samodzielnie pomalować pokoje w swoim domu czy w mieszkaniu. Emulsja lateksowa wysycha bardzo szybko i świetnie kryje malowane powierzchnie, ale wydziela charakterystyczny zapach, który niekoniecznie jest miły dla naszego powonienia. Pod tym względem lepsze są farby akrylowe do ścian.
Lepiej zdecydować się na farbę lateksową wtedy, gdy w pomieszczeniu panuje większa wilgoć, jest mało wydajna wentylacja i rzadko otwiera się w nim okna. Z uwagi na ilość ekstraktów żywicznych farby lateksowe wykazują większą odporność na wilgoć.
Zarówno farby lateksowe, jak i akrylowe są produktami o wysokiej trwałości, a powłoki malarskie z nich wykonane cechuje wieloletnie użytkowanie. Mają dobre krycie, a po wyschnięciu pozostawiają cienką powłokę na ścianach lub sufitach. Bardziej trwałe są farby lateksowe niż akrylowe. W pokojach dziecięcych warto zdecydować się na farby kolorowe lateksowe plamoodporne, wysoce odporne na szorowanie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz