Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz to współcześnie bardzo silna potrzeba każdego świadomego siebie człowieka. Zaczęliśmy bardzo mocno dostrzegać, że to co nas otacza bezpośrednio na nas oddziałuje.

Mamy potrzebę przestrzeni. Znikają zatem z naszych mieszkań pawlacze, wielkie meblościanki, niepraktyczne pufy i trzeszczące wersalki. Na coraz więcej nas stać, tym samym nasze lokalu stają się odzwierciedleniem nas samych, naszego smaku i poczucia estetyki.

Duży wybór

WystrójMamy bardzo bogaty wybór na rynku mebli, materiałów wykończeniowych. Producenci prześcigają się w pomysłach i kampaniach marketingowych, powstają pełne centra urządzania wnętrz. Z jednej strony jest w czym wybierać, z drugiej łatwo się w urządzaniu wnętrza pogubić. Otwarte przestrzenie perfekcyjnie nadają się do integrowania mieszkańców i gości. Jednakże potrzebują przeciwwagi w postaci spersonalizowanych pomieszczeń ulokowanych w głębi domu i chronionych przed hałasem czy wzrokiem postronnych ludzi. W rejon sypialni oraz towarzyszących im łazienek nie powinni się zapuszczać goście. Korzystającym z takiego azylu domownikom powinno się się pewna swoboda. Dlatego kłopotliwe jest przykładowo lokowanie schodów na piętro czy poddasze w salonie. Bo wizyta gości potrafi uwięzić niedysponowanego mieszkańca na górze, ograniczając mu dostęp do kuchni czy innych powiązanych ze strefą dzienną pomieszczeń.

Otwarte przestrzenie

WnętrzeW otwartej przestrzeni trudno zapobiec rozchodzeniu się dźwięków. Do ograniczenia pogłosu przyczynią się masywne przegrody (ściany, stropy, żelbetowe schody i całe balustrady), jak i miękkie tkaniny: grube dywany, mięsiste kotary i okienne zasłony, całe książek biblioteczne regały. Niekorzystne zjawiska zneutralizuje również możliwie duża odległość między obszarami lokalu mieszkalnego, które są potencjalnymi źródłami hałasu (garaż, kuchnia, pralnia, pokój telewizyjny i tak dalej.) a prywatnymi pokojami, gdzie szukamy odosobnienia, wyciszenia, spokoju i luzu. Dużym, otwartym obszarom powinny towarzyszyć zamknięte schowki, spiżarnie, garderoby, pralnie, suszarnie, miejsca do prasowania czy przechowywania narzędzi i mebli, w których znikną wszystkie przedmioty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, niemniej jednak niereprezentacyjne.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz