Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry, inaczej nazywane wypryskiem atopowym lub bardziej popularnie skazą białkową, jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry, zarówno naskórka, jak i skóry właściwej, która charakteryzuje się silnym napadowym świądem oraz typową morfologią zmian i ich charakterystycznym umiejscowieniem.

Atopowe zapalenie skóry może też współwystępować z innymi chorobami atopowymi, miedzy innymi z astmą atopową, alergicznym nieżytem nosa czy też alergicznym zapaleniem spojówek

Można powiedzieć, że atopowe zapalenie skóry występuje u niemowląt dość często, bowiem początek zmian u dzieci do ukończonego szóstego miesiąca życia obserwuje się u około 50% z nich.  Atopowe zapalenie skóry może też oczywiście rozwinąć się u dzieci starszych, jak również może być ono obecne u młodzieży i ludzi dorosłych.Typowymi objawami atopowego zapalenia skóry u niemowląt są wykwity skórne, które lokalizują się u maluszków w bardzo charakterystycznych na skórze miejscach. Zazwyczaj zmiany skórne u niemowląt w przebiegu atopowego zapalenia skóry lokalizują się na policzkach, jak również na owłosionej skórze głowy oraz na odsiebnych częściach kończyn.

Początkowo mogą one mieć charakter łojotokowego zapalenia skóry.

W ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry u niemowląt zmiany skórne obserwuje się też na tułowiu, jak również obecne są one na pośladkach i wtedy też często współwystępują z pieluszkowym zapaleniem skóry. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy też zawsze uporczywy świąd skóry, który powoduje, że niemowlę jest bardzo niespokojne, płaczliwe, ma problem że spaniem oraz dość często zdecydowanie mniej chętnie zjada. Należy też pamiętać, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt zwykle ma związek z alergią na białko mleka krowiego, dlatego też u niemowląt bardzo często, poza typowymi dla AZS zmianami skórnymi, obecne są również inne objawy. Mianowicie, mogą być obecne bóle brzuszka, z powodu których dziecko jest bardzo niespokojne. Brzuszek jest zwykle wzdęty, dziecko oddaje dużą ilość gazów, a stolce bywają zazwyczaj rozluźnione.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz