Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywnePlanując budowę upragnionego domu z pewnością marzymy o tym, by w przyszłości płacić jak najmniej za jego eksploatację. Właśnie dlatego tak mocno na popularności zyskało ostatnio budownictwo pasywne.

Budynki projektuje się tak, by wykorzystywały energię słoneczną. Dzieje się to jednak w sposób pasywny, czyli bez udziału jakichkolwiek dodatkowych instalacji. Ciepło do ogrzewania budynku pobierane jest również z działających w pomieszczeniach urządzeń, a także od przebywających w domu ludzi. Bardzo ważne jest, by bryła takiego budynku była zwarta i perfekcyjnie zaizolowana poprzez odpowiednią konstrukcję wszystkich elementów z użyciem wysokiej jakości materiałów – w ten sposób ograniczymy ewentualne straty ciepła do minimum.

Usytuowanie domu

Kluczem do wykorzystania pełni potencjału dostępnej energii słonecznej jest odpowiednie usytuowanie takiego domu – planuje się to zawsze względem stron świata, tak, by promienie wpadały do wnętrza przez okna umieszczone od strony południowej. Oczywiście okna takiego domu również muszą spełniać odpowiednie wymogi. Okna pasywne charakteryzują się zawsze wysoką izolacyjnością termiczną, a także większą niż standardowa głębokością ramy. Są grube, często nawet trzyszybowe. Wykonane z drewna, aluminium, bądź też z połączenia obu surowców. Do tego uszczelniane specjalną pianką.

Obniżenie kosztów ogrzewania

Ten nowy trend w budownictwie oferuje nie tylko bardzo znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości, ale jest też wyjątkowo przyjazny środowisku. Nowatorskie rozwiązania zastosowane podczas projektowania takich budynków pozwalają nawet na ośmiokrotne obniżenie rachunków za energię cieplną. Okazuje się, że dom pasywny posiada tak niskie zapotrzebowanie na energię, iż często nie trzeba stosować z nim w ogóle żadnego tradycyjnego pełnego systemu grzewczego. W mniej przyjaznym pogodowo klimacie, takim jak na przykład polski, wystarczy instalacja niewielkiego układu dogrzewającego (przykładowo ogrzewanie podłogowe), jednak nawet wtedy wykorzystuje się je głównie w okresach mocno obniżonych temperatur.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz