Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Czy warto kupić okna energooszczędne?

Czy warto kupić okna energooszczędne?

Stosowanie technologii energooszczędnych w budownictwie staje się powoli standardem, wymuszonym częściowo przez najnowsze regulacje unijne. Wymagania dotyczące energooszczędności dotyczą także okien, a dokładnie poziomu przenikania przez nie ciepła.

Czy warto kupić okna energooszczędne?Osoby stojące przed dylematem dotyczącym wyboru okien do swojego domu lub mieszkania, mają do wyboru okna pasywne, energooszczędne lub standardowe. Te ostatnie są rzecz jasna najtańsze, a na pierwszy rzut oka niewiele się różnią od dwóch pierwszych rodzajów.

Najdroższe jest okno pasywne, które musi spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące szczelności i izolacji cieplnej, gdyż montuje się je w budynkach pasywnych, a więc projektowanych i budowanych z myślą o zminimalizowaniu strat ciepła:

Energooszczędne okno można zamontować niemal w każdym budynku, zaś jego parametry są tylko niewiele gorsze od parametrów pasywnego okna:

Oba rodzaje okien odznaczają się dobrą szczelnością i izolacyjnością, dzięki swojej budowie i zastosowanej technologii. Do najważniejszych elementów decydujących o tym, że dane okno jest energooszczędne należą: szyba zespolona o minimalnym współczynniku przenikania ciepła, głębokie profile okienne oraz dodatkowe uszczelnienia i wzmocnienia.

Cała konstrukcja takich okien ma na celu zminimalizowanie ucieczki ciepłego powietrza z wewnątrz budynku na zewnątrz. Taki zabieg pozwala na zużywanie znacznie mniejszej ilości energii do ogrzania budynku podczas chłodnych miesięcy, a tym samym wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Nie jest bez znaczenia fakt, że skutkiem pośrednim jest ochrona środowiska naturalnego.

Mimo że okna energooszczędne są dość drogie, specjaliści podkreślają, że taka inwestycja może się zwrócić po kilku lub po kilkunastu latach użytkowania tego rodzaju stolarki okiennej. Zależy to jednak od optymalnego dopasowania okien do budynku, gdyż nie wszędzie okna o minimalnych współczynnikach przenikania ciepła zdadzą egzamin. Dlatego przed dokonaniem wyboru okien, warto zasięgnąć rady fachowca.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz