Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Czym zajmuje się dział kadr i płac?

Czym zajmuje się dział kadr i płac?

Sporządzenie umów, dokonywanie rozliczeń podatkowych, przygotowywania listy płac – to tylko część obowiązków, którymi zajmuje się dział kadr i płac.

Im dana firma zatrudnia więcej pracowników, tym więcej pracy mają kadry i płace.

Coraz więcej firm podejmuje jednak decyzję o nietworzeniu odrębnego działu kadrowo-płacowego

Ma to związek z coraz bardziej popularnym outsourcingiem, czyli powierzeniem pewnych zadań firmie zewnętrznej. Dużą popularnością cieszy się także outsourcing kadr i płac. Polega on na tym, że obowiązki spoczywające dotychczas na barakach kadrowej i księgowej/ księgowego bierze na siebie firma z zewnątrz, która zatrudnia biegłych księgowych i kadrowych. To wymóg konieczny, aby na zlecenie firm prowadzić sprawy kadrowo-płacowe. Zatrudnione w firmie outsourcingowej specjalizującej się w obsłudze kadrowo-płacowej osoby muszą nie tylko doskonale znać Kodeks pracy, ale także aktualne przepisy podatkowe.

To firma z zewnątrz rozlicza firmę w Urzędzie skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Outsourcing kadr i płac przynosi firmom duże oszczędności. Outsourcing jest po prostu tańszy niż tworzenie działu kadr. Pozwala ograniczyć koszty ponoszone na zakup specjalistycznego oprogramowania, jego utrzymania i aktualizacji. Na koszty utrzymania działu kadr i płac składa się także wynagrodzenie zatrudnionych w nim pracowników, składki na ubezpieczenie oraz zdrowotne. Oszczędności są więc bardzo duże. Trzeba też pamiętać o obowiązującej ustawie o ochronie danych osobowych. Dostosowanie firmy do wymogów ustawy oznacza kolejne koszty dla firmy. Jest to kolejny punkt, na którym firma może zaoszczędzić wybierając outsourcing kadr i płac. Kolejną zaletą zatrudnianie firmy z zewnątrz jest fakt, iż to jej pracownicy poniosą odpowiedzialność za ewentualne błędy.

Z outsourcingu kadr i płac najczęściej korzystają duże korporacje i firmy. Ale coraz częściej zalety takiego rozwiązania dostrzegają także szefowie mniejszych firm. Dla nich jest to także bardzo korzystne rozwiązanie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz