Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Farba podkładowa do metalu

Farba podkładowa do metalu

Trudno oceniać farbę podkładową do metalu w kategoriach estetyki, ale akurat te walory nie są w tym przypadku najważniejsze, ponieważ o wiele ważniejsza jest jej funkcjonalność. Jakość farby, środowisko, w jakim będzie pracować oraz jej właściwy dobór do odpowiedniego podłoża ma tutaj decydujące znaczenie i tylko tymi kryteriami powinien posługiwać się kupujący.

Wybór kolorów jest naprawdę znikomy – przeważnie spotyka się charakterystycznym rdzawy, natomiast ostatnio w sprzedaży pojawiły się farby czarne.

Farby do metalu

Farba podkładowa do metalu nie ma na celu zwiększania przyczepności, do tego celu służy farba gruntująca, chociaż w sprzedaży można znaleźć preparaty realizujące obie funkcje w jednym. Jej zasadniczą funkcją jest działanie antykorozyjne, czyli zapobiegnie przedostawania się wilgoci do warstwy metalu. Sprawia to, że powłoka jest znacznie trwalsza i to przy znikomym użyciu farby, ponieważ warstwa ochronna powinna być bardzo cienka, co w zupełności chroni podłoże. Powinna być nakładana na wolne od rdzy powierzchnie, chociaż są pewne odstępstwa od tej reguły. Jeżeli farba podkładowa ma silne właściwości antykorozyjne i spełnia jednocześnie funkcję gruntu, można malować nią metal, na którym występują naprawdę niewielkie plamki rdzy. Przy konieczności naniesienia cienkiej warstwy na przedmioty o skomplikowanej fakturze lub kształcie warto użyć farby podkładowej w sprayu.

Składniki farby podkładowej

W zdecydowanej większości farby podkładowe do metalu są jednoskładnikowe na bazie alkilowej lub chlorokauczukowej. W przypadku konieczności użycia farby w miejscach, gdzie występuje większe zasolenie, stosuje się farby ze zwiększoną ilością fosforanu cynku, który ma bardzo silne działanie antykorozyjne. Przemysł wykorzystuje natomiast inny rodzaj farb podkładowych, czyli dwuskładnikowe, które cechują się znacznie większą trwałością i odpornością na czynniki chemiczne. Istnieje także rodzaj farb podkładowych przeznaczonych specjalnie do nanoszenia na powierzchnie pokryte rdzą. Ich podstawowym składnikiem jest olej (często olej rybi), którego właściwości penetrujące powodują wypieranie wody i utworzenie trwałej powłoki.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz