Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Kolektory słoneczne - ogrzewanie słońcem

Jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Wybór farby do malowania ścian wcale nie jest prosty. Poza kolorem, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj emulsji. Łatwo się zagubić w szerokiej ofercie proponowanej nam obecnie przez rozmaitych producentów.

Zwykle proponuje się farby o różnych parametrach i o bogatym przeznaczeniu. Czy lepszy będzie wybór farby lateksowej, czy akrylowej?

Farby lateksowe

Farby lateksowe mają w sobie więcej spoiwa, co powoduje, że wytwarzają wysokiej jakości powłokę, bardzo wytrwałą i nie poddającą się uszkodzeniom. Jest ona odporna na zmywanie oraz wilgoć. Farby lateksowe znakomicie sprawdzają się zatem do malowania ścian przedpokoju, korytarza i ogólnie pomieszczeń niedużej wielkości. Sprawdzą się także w kuchniach i łazienkach.

Farby akrylowe

Do spoiwa farby akrylowej należy żywica akrylowa, zwykle połączona z silikonem. Ten typ farby wyróżnia się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Rodzaj farby powinniśmy dostosowywać do typu wnętrza. Farby akrylowe znakomicie sprawdzają się do malowania sufitów, ścian wielkich salonów oraz wszystkich miejsc, które nie są zbytnio narażone na pobrudzenie. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do mycia i mogą tworzyć powierzchnie błyszczące, satynowe, półmatowe oraz matowe. Schną zwykle koło 2 lub 3 godzin. Powierzchnie, które najlepiej pokrywają farby akrylowe to przede wszystkim zagruntowane tynki oraz ściany gipsowe.

Weźmy pod uwagę, by nie nakładać emulsji akrylowej na powierzchnię pokrytą wcześniej farbą olejną, ponieważ to połączenie się nie sprawdzi. Farby akrylowe takie jak Nobiles Super Akryl (zobacz) można spokojnie rozcieńczać wodą, gdy są nadmiernie gęste. Ułatwia to ich użytkowanie i wspomaga proces malowania ścian. Ich zaletą jest także praktyczność – łatwo usuwać z nich zabrudzenia. Natomiast zasadniczą wadą w stosunku do farb lateksowych jest ich znacznie mniejsza trwałość.

Faktem jest, że zarówno farby lateksowe, jak i akrylowe nadają się do większości rodzaju powierzchni. Są jednak takie typy miejsc, w których się szczególnie sprawdzają, co zostało wyżej podkreślone. Pamiętajmy o zasadzie: akrylowe do powierzchni suchych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz