Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Gaz ziemny z kopalń, czyli o alternatywie dla poszukiwań gazu łupkowego

Gaz ziemny z kopalń, czyli o alternatywie dla poszukiwań gazu łupkowegoW ostatnim okresie wręcz modnym stało się poszukiwanie gazu łupkowego. Różne koncerny energetyczne lub związane z sektorem energii zaczęły poszukiwania w różnych częściach naszego kraju. Koszty poszukiwań wysokie, a szanse na znalezienie pokaźnych źródeł niewielkie, chociaż niektórzy twierdzą, że jesteśmy światową potęgą, jeśli chodzi o gaz łupkowy. W tych poszukiwaniach zapomniano całkowicie o możliwości pozyskiwania gazu przy okazji wydobycia węgla.

Pozyskiwanie gazu

Wiele zagranicznych spółek działających w przemyśle wydobywczym uważa, że polskie górnictwo, polskie kopalnie, czy też każda zamykana kopalnia, mogą stać się doskonałym źródłem dla pozyskiwania gazu ziemnego. Przyglądając się polskiemu górnictwu węgla kamiennego można zauważyć, że wiele kopalń, które działają lub działały na terenie Polski, to kopalnie, w których notuje, bądź notowało się zwykle wysokie stężenie metanu. Coraz częściej zgłaszają się zagraniczne spółki oferujące możliwość przejęcia nierentownych, zamykanych polskich kopalń węgla kamiennego. Spółki te nastawione są na możliwość wydobycia nie tylko węgla, ale również przy okazji nastawiają się na produkcję gazu ziemnego, a także pozyskiwanie metali szlachetnych i innych bogactw ukrytych w wodach kopalnianych. Oferty te jednak spotykają się z brakiem akceptacji ze strony kolejnych ministrów odpowiadających za wydobycie i energię.

Polityka, a kopalnie

Dziwić może fakt, że polski rząd zamyka drogę umożliwiającą utrzymanie miejsc pracy górników, a także dającą szansę na zwiększenie niezależności energetycznej naszego kraju. Niezwykle niezrozumiałym jest również fakt, iż spółki węglowe działające na terenie kraju nie są zainteresowane zwiększeniem inwestycji związanych z pozyskiwaniem paliwa, jakim bez wątpienia jest gaz ziemny, przy okazji wydobycia węgla. Istnieje przecież możliwość częściowego wykorzystania infrastruktury górniczej do wydobycia gazu. Należy mieć nadzieję, że tendencje związane z niewykorzystaniem zasobów gazu występującego w przyrodzie z ropą naftową i węglem zostaną w naszym kraju przełamane, że kolejne rządy dostrzegą możliwość pozyskiwania niebieskiego paliwa przy okazji wydobycia „czarnego złota”.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz