Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Idealna farba, czyli dobra i tania

Idealna farba, czyli dobra i tania

Jakie są dobre farby do wnętrz? Przede wszystkim powinna być trwała. Dopasowana do rodzaju pomieszczenia, w jakim ma być użyta. Jedną farbę zastosujemy w salonie, a zupełnie inną w łazience. Dobre farby do wnętrz to takie, które są także wydajne…

Jeszcze kilka lat temu istniała zasada, która mówiła, że nie można nakładać lepszej farby na gorszą. Obecnie ta reguła nieco się zdezaktualizowała, tanie farby są przyzwoitej, jakości, są trwałe i doskonale wyglądają na każdej ścianie, jak chociażby farby Jedynka. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama produktów do malowania. Osoby, które mają z tą czynnością do czynienia po raz pierwszy mogą jednak czuć się nieco oszołomione i zagubione…

Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę, jaką powierzchnię będziemy malować i na jakim efekcie końcowym nam zależy. Producenci na opakowaniach zazwyczaj zaznaczają, co konkretną farbą można malować.

Niemal wszystkie nowoczesne farby można nakładać na powierzchnie, które wcześniej nigdy nie były malowane. Na przykład cegłę, płytę karton gipsową, tynki tradycyjne i tak dalej. To samo dotyczy farb rozpuszczalnych w wodzie; i tymi, które w wodzie się nie rozpuszczają ( farby olejne).

W sklepach bez problemu można kupić farby odpowiednie do malowania tapet, okładziny malarskie, a nawet metalu.

Koniecznie trzeba kupować farbę dostosowaną do konkretnego podłoża. W innym przypadku efekty mogą być nieciekawe, a my stracimy tylko czas i pieniądze…

Dobrze, jeśli kupimy w sklepie małą puszkę farby i pomalujemy nią niewielki fragment ściany we własnym domu. Jeśli zrobimy to dwukrotnie dowiemy się czy preparat dobrze kryje. Ponadto, jeśli zrobimy próbne malowanie w domu u to zobaczymy rzeczywisty odcień farby.

Światło w marketach budowlanych jest zupełnie inne niż światło w naszych domach. Druga sprawa, malując możemy zobaczyć czy ten konkretny odcień farby pasuje do naszych sprzętów; mebli, dywanów. Czy po prostu nadal nam tak bardzo się podoba… Dzięki takiej próbie ominie nas konieczność ponownego przemalowywania ścian, bo kolor był nietrafiony.

Jeśli nadal mamy wątpliwości, jaką farbę wybrać dobrze jest poradzić się eksperta. Na pewno w markecie budowlanym będzie odpowiednia osoba, która rozwiej nasze wątpliwości. Pozostaje tylko zakupić pędzle i ruszać do pracy.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz