Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Instalacje fotowoltaiczne - czy to się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

W dobie coraz popularniejszej ekologii i dbania o naturalne środowisko sporo osób rozważa zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych (czyli takich, które w sposób naturalny przetwarzają światło słoneczne na prąd). I trudno się temu dziwić gdyż fotowoltaika to nie tylko ekologiczna, ale także ekonomiczna inwestycja, która przynosi wiele niepodważalnych korzyści. Jakie są te największe?

Fotowoltaika w wymiarze ekologicznych

Instalacje fotowoltaiczne są przede wszystkim ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Dlaczego? Otóż energia słoneczna to zrównoważone i odnawialne źródło ciepła, które – w przeciwieństwie do tradycyjnych paliw – nie tylko się nie skończy za kilkadziesiąt lat, ale także w pełni zaspokoi potrzeby obecnego pokolenia bez narażania potrzeb kolejnych pokoleń. Dodatkowo ten typ instalacji nie emituje zanieczyszczeń (w tym tak szkodliwego dwutlenku węgla), nie wytwarza niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt różnorodnych zanieczyszczeń czy odpadów i jest wyjątkowo cichy. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż ten typ energii jest dostępny w każdym zakątku świata, a dostęp do niego jest możliwy w nieograniczonym stopniu.

Finansowe korzyści instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika to nie tylko korzyści ekologiczne, ale także zyski w wymiarze finansowym. Wśród tych najbardziej odczuwalnych można wymienić:

darmowa energia ze słońcauniezależnienie od podwyżek cen prądudofinansowanie do instalacji (w postaci niskooprocentowanej pożyczki lub dotacji na zakup i montaż)możliwość skorzystania z ulgi podatkowejmożliwość sprzedania nadwyżek prądu (inna opcja to zgromadzenie ich w zewnętrznej sieci energetycznej i wykorzystanie w okresie zmniejszonej produkcji energii słonecznej)Nie bez znaczenia jest także fakt, iż nieruchomość z zainstalowanymi panelami słonecznymi wpływa na podniesienie jej wartości.

Jakie są jeszcze zalety fotowoltaiki? Tutaj na pewno warto wymienić bezpieczeństwo energetyczne, szybki montaż (i jego różnorodność), odporność na niekorzystne czynniki pogodowe oraz niezawodność i bezawaryjność całej instalacji. Dodatkowo należy podkreślić wysoką estetykę oraz nowoczesność technologiczną. Zatem czy panele słoneczne mają jakieś wady? Na pewno nie jest to instalacja tania, a dodatkowo w dużym stopniu uzależniona od nasłonecznienia i warunków pogodowych. Jednak zalet jest na pewno więcej niż wad – i dlatego instalacja tego typu jest warta rozważenia. A w perspektywie przyszłościowej – także bardzo opłacalna.

Więcej na stronie: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kompletne-instalacje/.

Przeczytaj również: