Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Jak dobrać kolor ścian?

Wiele czynników z naszego otoczenia posiada wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, lecz również na sposób wykonywania przez nas pracy oraz codziennych czynności. Jednym z takich elementów jest przede wszystkim kolor ścian w pomieszczeniu, w którym na co dzień przebywamy. Dlatego wybierając farby do malowania ścian należy mieć na względzie oddziaływanie konkretnych barw na naszą psychikę. Jeżeli podstawimy na dobrą kompozycję kolorów, możemy być pewni, że dany pokój będzie nam odpowiednio służył.

Jednym z najczęściej spotykanych kolorów we wnętrzach jest zieleń. Spotkamy ją w miejscach takich jak biura oraz szkoły, właśnie ze względu na szczególne oddziaływanie tej barwy na naszą psychikę. Daje ona poczucie zrelaksowania i jednocześnie motywuje do pracy i nauki. Polecana jest dla osób, które borykają się z klaustrofobią, gdyż działa w sposób optycznie powiększający przestrzeń danego pokoju. Do najbardziej wyrazistych kolorów należy z pewnością czerwień. To kolor symbolizujący miłość, ogień oraz życie. W zależności od kompozycji pokoju, można wykorzystać ją jako barwę nadającą wnętrzom żywiołowości lub dystyngowania. Równie inspirującym odcieniem jest żółty. Kojarzony z radością i optymizmem, daje nam dużo energii. Warto to wykorzystać wybierając farby dekoracyjne w żółtym kolorze – nadają one ścianom nie tylko wyrazistego koloru, lecz również bardziej miękkiego i eleganckiego wyglądu.  Z kolei niebieskie odcienie mają działanie uspokajające. Pobudzają nasz zmysł kreatywności i pozwalają lepiej rozwinąć intuicję. Niebieski jest również uważany za kolor, który pomaga walczyć z podwyższonym ciśnieniem. Sprawdzi się do komponowania łazienki, toalety oraz sypialni, szczególnie jeżeli borykamy się z kłopotami ze snem. Nie jest natomiast polecany do użycia w kuchni i jadalni gdyż może powodować hamowanie apetytu. Działanie stymulujące nasze kreatywne umiejętności posiada barwa fioletowa. Jednak rzadko fiolet spotykany jest jako samodzielny kolor, częściej jako dodatek do aranżacji ścian we wnętrzach.

Szukając informacji na temat tego, jak dobrać kolory ścian inspiracje, warto wiedzieć jak dany kolor wpływa na nasza psychikę, gdyż to pomoże nam na stworzenie pomieszczeń, które w stu procentach spełniają swoje funkcje.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz