Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak działa funkcja Face ID?

Jak działa funkcja Face ID?

W telefonach komórkowych od lat wykorzystywane są różne systemy zabezpieczania dostępu osób niepowołanych do materiałów zgromadzonych w telefonie. Najnowszą propozycją jest opcja Face ID, czyli odblokowywanie telefonu na podstawie wizerunku użytkownika, a właściwie wyglądu jego twarzy.

Technologia rozpoznawania twarzy

Zaawansowane systemy zabezpieczające telefony komórkowe mają być niemożliwe do złamania. Taka jest też technologia rozpoznawania twarzy, zaimplantowana między innymi do smartfona iPhone X, ale nie tylko. Również konkurencja z niej korzysta. Technologia ta polega na tym, że telefon porównuje wzorzec twarzy użytkownika w pamięci ze zdjęciem zdobionym danej osobie, która chce odblokować iPhone X.

Trzy elementu systemu Face ID

Nie jest to jednak tak prosty system, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. iPhone X dysponuje trzema elementami pozwalającym na budowę bardzo precyzyjnej, trójwymiarowej mapy twarzy użytkownika. Pierwszym z nich jest oświetlacz podczerwieni, który odpowiednio oświetla twarz użytkownika światłem podczerwonym, kompletnie niewidocznym dla ludzkiego oka.

Drugi element to rzutnik zdolny wyświetlić na twarzy 30 000 punktów tworzących siatkę, a ich położenie jest odczytywane przez kamerę podczerwoną. Finalnie procesor Apple A11 sprawdza zgodność uzyskanego w ten sposób modelu ze wzorem, który został uprzednio zapisany w urządzeniu.

Inne systemy zabezpieczania smartfonów

Wśród innych ciekawych rozwiązań do blokowania telefonu przed niepowołanym użyciem można wymienić czytnik linii papilarnych czy skanowanie tęczówek, ale i one mają swoje wady. Touch ID, czyli czytnik linii papilarnych tworzy trójwymiarowy model kciuka, co jest pewną innowacją, ale czasem wyjmując telefon z kieszeni, można dotknąć palcem czytnika i zostanie on odblokowany. Z kolei skaner siatkówki wymaga podniesienia telefonu na wysokość oka i potrzymania go tak przez co najmniej kilka sekund w bezruchu, aby system zadziałał poprawnie. Nie są to wygodne w zastosowaniu technologie, zwłaszcza w porównaniu z systemem Face ID.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz