Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak można złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Jak można złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS od Premenstrual Syndrome) to zespół bardzo przykrych objawów, które odczuwa około osiemdziesiąt procent kobiet przed zbliżającą się miesiączką. Objawy te ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki.

 Przyczyny PMS

Tak naprawdę do końca nie wiadomo, dlaczego u sporej liczby kobiet na około tydzień przed miesiączką pojawiają się przykre objawy, które utrudniają im normalne funkcjonowanie. Przypuszczalnie winę za to ponoszą hormony: estrogen i progesteron. W drugiej fazie cyklu następuje wzrost poziomu progesteronu, poziom estrogenów spada. Wysoki pozom progesteronu utrzymuje się aż do pojawia się menstruacji; zdaniem niektórych naukowców przyczyną PMS są przemiany, które zachodzą w organizmie właśnie pod wpływem progesteronu.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

 

Jest ich bardzo dużo, jedne źródła podają, że jest ich około 150, inne wymieniają około 300. Niezależnie od tego, które źródła podają prawidłową liczbę, niektóre objawy występują u większości kobiet. Typowe objawy PMS to:

drażliwość;

spadek libido;

wahania nastroju;

skłonność do płaczu;

trudności z koncentracją;

bóle brzucha i piersi;

zaparcia i/lub wzdęcia;

zatrzymanie wody w organizmie.

Objawy te mogą wystąpić razem, mogą też wystąpić tylko niektóre z nich. Niekoniecznie też muszą wszystkie pojawić się przed następną miesiączką.

Czy objawy PMS można złagodzić?

 

Dzisiaj już wiemy, że z powodu PMS kobiety nie muszą cierpieć. Objawy PMS można łagodzić wprowadzając do jadłospisu produkty, które są bogatym źródłem witaminy B6 oraz te, które działają moczopędnie. Oczywiście witaminę B6 można również suplementować. W przypadku PMS warto zmniejszyć ilość soli w diecie. Nie zawsze zmiana diety i przyjmowanie tabletek z witaminami i minerałami okazują się skuteczne. W aptekach można dzisiaj również kupić preparaty  na bazie wyciągów roślinnych, które łagodzą objawy PMS. Środki te to między innymi Castagnus. Jest to preparat, który sprzedawany jest bez recepty. Lek zażywa się tylko raz dziennie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz