Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak prawidłowo dbać o chłodnicę?

Jak prawidłowo dbać o chłodnicę?

Każdy z nas lubi w trakcie mrozów jeździć ciepłym i przytulnym samochodem. Aby nadchodząca zima nie zaskoczyła drogowców, a tym bardziej nas, powinniśmy już w okresie jesiennym sprawdzić i wyczyścić chłodnicę.

Znaczenie chłodnicy jest częstokroć niedoceniane

Zwłaszcza przez kierowców niedoświadczonych, dla których nadchodząca zima będzie pierwszą w ich historii jako posiadacza własnego samochodu. Musimy jednak wiedzieć, że układ chłodzenia jest niezwykle istotnym elementem komfortu, a przede wszystkim bezpieczeństwa jazdy. Odpowiada on bowiem za ogrzanie wnętrza pojazdu, odparowanie szyb czy zapewnienie optymalnej temperatury pracy silnika. Jego sprawność w dużej mierze wpływa na ekonomikę eksploatacji, a przede wszystkim na zużycie paliwa.

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać przed nadchodzącą zimą, jest sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu. Warto bowiem mieć świadomość, przy jakich temperaturach może dojść do zamarznięcia tegoż, co skutecznie uniemożliwi działanie całego układu. Aby temu zapobiec, stosujmy sprawdzone, wysoko jakościowe płyny, które są odporne na niskie temperatury, a dodatkowo zawierają dodatki antykorozyjne. Warto też zwrócić uwagę na to, jak często musimy wymieniać dany płyn. Czasami czas ten podawany jest w latach albo w ilościach przejechanych kilometrów.

Dobry jakościowo płyn nie powinien być wymieniany częściej niż raz na sto pięćdziesiąt tysięcy kilometrów

Zanim jednak wlejemy nowy płyn chłodniczy, warto zastosować płyn do czyszczenia chłodnic. Ten bardzo sprawnie usunie rdzę, kamień i wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiły się w chłodnicy podczas ostatnich kilku lat eksploatacji samochodu. Płyn do czyszczenia chłodnic, jeśli jest stosowany regularnie, przed każdą zimą, nie tylko zredukuje ilość występujących zanieczyszczeń, ale też zmniejszy ryzyko wystąpienia nieszczelności.

Sama wymiana płynu do chłodnic jest bardzo prosta i jesteśmy w stanie wykonać to w całości samodzielnie, bez konieczności, odprowadzania samochodu do warsztatu. Należy przede wszystkim odkręcić korek spustowy, który umieszczony jest zawsze pod spodem chłodnicy. Wcześniej pod nią podstawić musimy odpowiednio duże naczynie, które zbierze całość zlewanej z chłodnicy cieczy. Bez względu na to, czy zastosowaliśmy płyn do czyszczenia chłodnic, czy też nie, to cały układ chłodniczy trzeba dodatkowo przepłukać wodą, aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia.

Wybierając sam płyn do chłodnicy mamy do wyboru gotowe do użycia płyny, którymi można od razu uzupełnić chłodnicę, jak i ich koncentraty, które należy wymieszać z wodą demineralizowaną według proporcji podanej na etykiecie produktu. Po uzupełnieniu układu chłodziwem należy uruchomić silnik i odpowietrzyć układ chłodzenia, Poziom płynu widoczny jest przez przezroczyste ścianki zbiornika wyrównawczego także przy zakręconej zakrętce. Wszystkie te czynności jak widać, jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Problem pojawia się, kiedy zauważyliśmy jakieś uszkodzenia chłodnicy i wycieki. Wtedy stajemy przed wyborem. Możemy udać się z tym problemem do znajomego mechanika lub zastosować specjalny uszczelniacz do chłodnic, który nie tylko usunie usterkę, ale też zabezpieczy chłodnicę przed kolejnymi wyciekami.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz