Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak prawidłowo dbać o uszy niemowlaka?

Jak prawidłowo dbać o uszy niemowlaka?

Wokół higieny uszu niemowlaka, narosło tak wiele mitów i półprawd, że czasami sami rodzice nie wiedzą już, co jest prawdą, a co tylko tak zwaną ludową mądrością, mającą więcej wspólnego z przesądami niż z nowoczesną medycyną. Dla państwa wygody postaraliśmy się oddzielić informacje prawdziwe od fałszywych.

Jeszcze kilkanaście lat temu wśród wielu rodziców, a nawet lekarzy obowiązywało przekonanie, że uszy niemowlaka nie wymagają właściwie większej uwagi. Matki, które pytały – jak czyścić uszy niemowlakom, nie dostawały właściwie żadnej odpowiedzi, gdyż temat ten był powszechnie bagatelizowany. Efektem takiego stanu rzeczy, było masowe radzenie sobie z zatkanymi uszami za pomocą patyczków. Praktyka ta niosła za sobą tak opłakane skutki, że zarówno laryngolodzy, jak i firmy farmaceutyczne, zostały niejako zmuszone do opracowania mniej inwazyjnej metod oraz wyjaśnienia, które działania w zakresie czyszczenia uszu są wskazane, a które wręcz przeciwnie.

Pielęgnacja uszu – fakty i mity

Mitem, który niestety przetrwał do naszych czasów jest przekonanie, że jak czyścić uszy niemowlaka, to niezwykle rzadko. Tymczasem uszy małego dziecka powinny być pielęgnowane regularnie, minimum dwa razy w tygodniu (link). Jeżeli czynność ta zostanie zaniedbana, to bardzo szybko na małżowinie i w przewodzie słuchowym zaczną gromadzić się bakterię i zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić nawet do powstania stanu zapalnego ucha. Prawdą jest natomiast przekonanie, że uszu niemowlaka nie można czyścić codziennie. Nadaktywność w tym obszarze może z kolei sprawić, że przewód słuchowy wysuszy się, a to z kolei będzie skutkować nadprodukcją woskowiny.

Kolejnym mitem, bardzo często powtarzanym na tematycznych forach i w Internecie, jest twierdzenie, że podczas czyszczenia uszu, musimy usunąć całą woskowinę, która się tam znajduję. Nic bardziej mylnego. Sama woskowina ma zbawienny wpływ na przewód słuchowy i pełni funkcję zabezpieczającą. Dlatego usuwać należy tylko tę część woskowina, która wypłynęła z przewodu słuchowego i osadziła się na małżowinie usznej. Obsesyjnie czyszczenie całości woskowiny, doprowadzi tylko do nadprodukcji tejże oraz w przypadku używania patyczków, do wpychania substancji do środka ucha. Fałszem jest też twierdzenie, że kolor woskowiny ma znaczenie. Substancja ta może mieć różny kolor, ale też różną konsystencję. To, że czasami bywa nieco ciemniejsza lub rzadsza, nie świadczy w żaden sposób o chorobie dziecka.

Ostatecznie należy raz na zawsze potwierdzić, że patyczki, które stworzono z myślą o demakijażu, nie są wskazane jako narzędzia do czyszczenia uszu. Zdecydowanie lepszym i trafniejszym wyborem są preparaty w sprayu, które wypłukują nadmiar woskowiny. Powinniśmy też wybierać takie produkty, które są jednocześnie antybakteryjne oraz antyalergiczne. Wskazane są przede wszystkim naturalne kosmetyki, które oparte są na składnikach roślinnych i mają certyfikat ekologiczności. Nie tylko działają one skutecznie i usuwają nadmiar woskowiny i zanieczyszczenia, ale też są przyjazne dla skóry dziecka i nie powodują żadnych podrażnień, ani innych niepożądanych skutków ubocznych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz