Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Jak właściwie wybrać stół i krzesła do jadalni?

Jadalnia to bez wątpienia jedna z najbardziej reprezentacyjnych części naszego domu. Nie bez znaczenia dla nas samych, ale również przyjmowanych gości będzie wygoda w czasie wielogodzinnych biesiad przy suto zastawionym stole czy chociaż krótkiej wizyty przy herbacie.

Sama jadalnia powinna być przede wszystkim przestrzenna; źle jeśli przytłacza zbyt dużą ilością elementów dekoracyjnych czy jaskrawymi barwami. Głównym elementem w pomieszczeniu o takim przeznaczeniu jest oczywiście stół i krzesła – te powinny być dobierane z należytą starannością.

Istotnym czynnikiem jest sama jakość nabywanych mebli. Należy wziąć pod uwagę nie tylko ich przeznaczenie, ale także fakt, że stół czy krzesła będą służyły nam przez wiele lat, praktycznie codziennie. Jeśli pasuje to do wnętrza, warto wybrać meble drewniane z odpowiednim impregnatem bowiem właśnie te będą najbardziej trwałe i niezbyt wymagające w pielęgnacji.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na sam kolor tychże mebli. Producenci stołów i krzeseł tacy jak zgodnie twierdzą, iż szybciej niszczą się meble o kolorycie ciemnym, po pierwsze widoczne są na nich nawet drobne zarysowania, po drugie kurz, który na nich osiada wygląda niezbyt estetycznie już po jednym dniu od generalnych porządków.

Wybierając stół musimy wziąć pod uwagę liczbę stałych domowników oraz codzienne funkcje jego przeznaczenia. Mebel ma być na tyle obszerny, by każdy mógł swobodnie przy nim zasiąść i z przyjemnością spożyć posiłek. Jeśli nie dysponujemy przestronnym wnętrzem, dobrym rozwiązaniem będzie stół rozkładany bądź okrągły. Pamiętajmy, że minimalna odległość, jaka ma być pozostawiona pomiędzy stołem a ścianą to około 70 cm – w tej przestrzeni muszą swobodnie odsuwać się także krzesła a każdy biesiadujący ma mieć możliwość komfortowego odejścia.

Kolejna kwestia to krzesła w jadalni – te mają mieć wygodne oparcia, by postawa ciała a przede wszystkim kręgosłup nie cierpiał z powodu dyskomfortu oraz trwałe siedzisko, które z wiadomych względów niszczy się najszybciej.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz