Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak wybierać farbę do malowania ścian

Jak wybierać farbę do malowania ścian

Zanim zdecydujemy się na wykonanie niezbędnego remontu czy odmalowanie mieszkanie, powinniśmy starannie dobrać farbę do malowania ścian. Od właściwego wyboru zależy bowiem powodzenie całej operacji.


Farba do ścian powinna być wybierana pod kątem określonego pomieszczenia oraz jej właściwości aplikacyjnych. Niemal wszystkie farby dostępne na rynku można współcześnie nakładać na podłoża, które nie były wcześniej malowane. Jednak jeśli chcemy uzyskać szczególnie trwały i imponujący efekt, powinniśmy do odpowiedniego gruntu, dobrać farbę specjalnie do niego przeznaczoną. Zastosowanie farby innej niż rekomendowana wiążę się z ryzykiem osiągnięcia gorszych efektów dekoracyjnych oraz ochronnych.

Próbnik

Bezpośrednio przed zakupem powinniśmy nabyć lub wykorzystać darmowy próbnik, który pozwoli nam wizualnie ocenić, jak dany kolor i rodzaj farby prezentuje się na danym podłożu, przy konkretnym oświetleniu. Pozwoli nam to zredukować znacząco szansę zaistnienia pomyłki oraz ograniczyć ewentualne straty finansowe, gdyby okazało się, że farba, która przekonywała nas w sklepie, jednak nie pasuje do danego pomieszczenia i podłoża. Tylko realne nałożenie farby, pozwala bowiem właściwie ocenić jakość odcienia oraz stopień połysku.

Musimy też zwrócić uwagę na szczególne parametry farb

Chodzi tu głównie o lepkość, gęstość, czas schnięcia, przyczepność, twardość, wydajność, grubość powłoki czy stopień połysku. I tak lepkość określa nam jaki opór stawia farba przy przesuwaniu się cieczy. Im lepsza farba, tym lepsza jest jej lepkość. Dzięki temu podczas malowania nie spływa ona z pędzla, nie chlapie i nie pryska. Stopień połysku to zaś parametr, który musimy dostosować samodzielnie do naszych potrzeb i sposobu oświetlenia danego pomieszczenia. Bardzo ważna jest wydajność. Ten parametr mówi nam o wielkości powierzchni, jaką jesteśmy w stanie pomalować jednym litrem farby. Im bardziej wydajna farba, tym mniejsze nakłady finansowe będziemy zmuszeni ponieść przy malowaniu. Z kolei czas schnięcia, określa jak długo farba musi pozostać nietknięta, aby można było się poruszać po danym pomieszczeniu bez ryzyka uszkodzenia powłoki.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz