Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Jak wybrać dobrą białą farbę do malowania ścian?

Jak wybrać dobrą białą farbę do malowania ścian?Moda na przestronne wnętrza, w minimalistycznym lub skandynawskim stylu, trwa w najlepsze, dlatego wielu z nas chętnie maluje lub przemalowuje wnętrza swoich domów i mieszkań na kolor biały.

Jaka biała farba do ścian będzie zdecydowanie najlepsza?

Szeroki wybór różnych rodzajów farb

Najpopularniejszym rodzajem farb do malowania wnętrz mieszkalnych są wodorozcieńczalne farby dyspersyjne, w których spoiwo, wypełniacze, pigmenty i substancje pomocnicze czy uszlachetniające są rozproszone w wodzie. Nazywa się je m.in. emulsjami, które znakomicie spełnią swoją funkcję przy nawierzchniowym wykańczaniu powierzchni. Taka biała farba do ścian może zostać wykorzystana także jako farba gruntująca lub podkładowa.
Istnieją także farby do wnętrz, które w roli rozpuszczalnika mają nie wodę, ale inne składniki organiczne, nadające im nieprzyjemny zapach. Po pomalowaniu ścian trzeba wówczas mocno przewietrzyć, nawet przez kilka dni pomieszczenia, aby móc w nich zamieszkać.

Wysoka jakość produktów

Nie każda biała farba do ścian przyniesie pożądane efekty. Musi mieć ona wysoką jakość i najlepiej zawierać biel tytanową, ponieważ w takim przypadku farba w najmniejszym stopniu żółknie wraz z upływem czasu i nie traci swojego białego koloru. Powinniśmy szukać farb do ścian i sufitów wykazujących dodatkowe, użyteczne dla nas funkcje, m.in. nadające powłoce właściwości hydrofobowe.
Jeśli zależy nam, aby nasza biała farba do ścian rzeczywiście była śnieżnobiała po naniesieniu jej na ścianę czy sufit, powinniśmy wybierać produkty o największym indeksie białości powłoki przy równoczesnym jak najniższym indeksie zażółcenia powłoki. Im wynik bliższy 100 tym bielszą powłokę uzyskamy.
Dobrym pomysłem jest próbne malowanie niewielkiego fragmentu ściany w domu. W tym celu powinniśmy kupić najmniejszy możliwy pojemnik z wybraną farbą i wykonać powłokę malarską, po uprzednim położeniu gruntu pod farbę. Jeśli wynik próby będzie zadowalający, można kupić więcej farby i przystąpić do malowania powierzchni wszystkich ścian w danym pomieszczeniu.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz