Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak wybrać funkcjonalny domek na działkę?

Jak wybrać funkcjonalny domek na działkę?

Murowany domek na działkę rekreacyjną to nie jedyna możliwość wyboru spośród obiektów, jakie mogą posłużyć nam do nocowania za miastem, na własnej działce. Domki letniskowe dostępne są w wielu innych wariantach. Część w ogóle nie jest związana z gruntem, a mogą one być nie mniej funkcjonalne, od tradycyjnych domków murowanych. Jakie zatem domki na działkę będą najlepsze?

Domki na działkę klasyczne

Murowane domki na działkę to klasyczne rozwiązanie na zbudowanie przytulnego letniska. Mogą one mieć charakter stelażowych domków jednorodzinnych – murowanych przy użyciu cegieł lub bloczków betonowych, albo wznoszonych z prefabrykowanych elementów. Takie domki będą niestety najdroższe, a i czas ich realizacji także się wydłuży względem innych, dostępnych na rynku rozwiązań, takich jak domki letniskowe z bali.

Drewniane domki

Drewno jest uniwersalnym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Domki drewniane tak samo dobrze sprawdzają się jako domki sezonowe, na działkę, jak i całoroczne. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostaną one wybudowane. Drewno odpowiednio zaimpregnowane będzie trwałe i odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, dlatego zagwarantuje stabilność budynku na lata i da nam odpowiedni komfort użytkowania.

Jeśli chcemy spędzać w domku letniskowym tylko okres letni, nie potrzebujemy stosować dodatkowego sposobu ocieplenia czy wprowadzać system ogrzewania. Jednak w przeciwnym wypadku będzie to konieczne. Gdy domki drewniane będą dobrze zaizolowane pod względem termicznym, nie tylko ich ściany, ale i dach, wówczas staną się obiektem całorocznym.

Mobilne domki letniskowe

Prócz domków murowanych czy drewnianych, związanych z gruntem, można wykorzystywać domki na działkę o charakterze mobilnym. Mogą to być przyczepy campingowe, jak i domki holenderskie na kołach. Wówczas nie ma potrzeby budowania fundamentów, a na dodatek taki domek zawsze można przetransportować w inne miejsce, jeśli zajdzie taka konieczność. Kupuje się go w stanie gotowym do użytkowania, a nabywca może dowolnie dostosować jego wyposażenie do własnych potrzeb i oczekiwań.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz