Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Jak wybrać idealną farbę do kuchni?

Jak wybrać idealną farbę do kuchni?Kuchnie w naszych domach coraz częściej stają się pomieszczeniami reprezentacyjnymi. Nie ograniczamy się już przecież do samodzielnego przygotowywania w nich posiłków. To tu spotykają się domownicy, modne staje się przy tym również wspólne gotowanie z zaproszonymi przez nas gośćmi. Wszystko to sprawia, że konieczne staje się poświęcenie uwagi nie tylko wystrojowi tego pomieszczenia, ale i farbie, która jest w nim wykorzystywana do malowania ścian.

Cechy idealnej farby

Farba do kuchni nie może być wybierana w sposób przypadkowy, w pomieszczeniu tym pojawia się bowiem znacznie więcej wilgoci niż w innych częściach domu, a i ściany brudzą się ze zdecydowanie większą łatwością. Wybierając farbę należy więc upewnić się, że jest ona odporna nie tylko na wilgoć, ale i na wnikanie brudu. Wskazane jest przy tym, aby do jej uszkodzenia nie prowadził także tłuszcz, którego pojawienia się na ścianie raz na jakiś czas nie da się uniknąć. Jeśli nie planujemy w najbliższym czasie kolejnego remontu, starajmy się też stawiać na farbę odporną tak na zmywanie, jak i na szorowanie. W sprzedaży są dziś dostępne nawet takie rozwiązania, które można umyć zwykłą gąbką.

Na co uważać podczas zakupu?

Producenci farb kuchennych stosują różnego rodzaju oznaczenia, które są nam w stanie pomóc w dokonaniu trafnego wyboru. Jeśli więc wybraliśmy już kolor, który nam odpowiada, zwróćmy uwagę i na to, czy farba posiada pierwszą klasę wytrzymałości. Jeśli dane te nie znajdują się na samym opakowaniu, powinny zostać umieszczone w karcie technicznej produktu, w przypadku wątpliwości zawsze można jednak skonsultować nasz wybór ze sprzedawcą.

Do kuchni najczęściej wybiera się farby akrylowe i ceramiczne, a więc takie, których skład przyczynia się do tego, że struktura farby może zostać uszczelniona. Farba taka jest nie tylko bardziej jednorodna, ale i ściślejsza, a tym samym wilgoć oraz brud mają więcej trudności z wniknięciem w nią. Owszem, rozwiązania takie bywają nieco droższe niż farby standardowe, ich stosowanie pozwala nam jednak na spore oszczędności w przyszłości.

Przeczytaj też, jak urządzić kuchnię z wyspą: https://www.dulux.pl/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji/jak-urzadzic-duza-kuchnie-z-wyspa

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz