Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak wybrać korzystną lokatę?

Jak wybrać korzystną lokatę?

Lokaty bankowe to aktualnie jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Lokaty bankowe nie tylko gwarantują nam zysk, ale też pozwalają na dowolne określenie zakresu oszczędzanych środków. Aby jednak zmaksymalizować ilość odsetek, warto wybrać jak najbardziej korzystną lokatę.

Oprocentowanie

Najważniejszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze lokaty, jest oczywiście oprocentowanie. Im jest ono wyższe, tym więcej pieniędzy otrzymamy na koniec okresu lokaty. Warto jednak przed podpisaniem umowy przyjrzeć się szczegółom tego oprocentowania. Szczególnie istotne jest to, czy decydujemy się na oprocentowanie zmienne, czy też stałe. To drugie pozwala nam już przy zakładaniu lokaty dokładnie określić jakie zyski osiągniemy pod koniec. W przypadku oprocentowania zmiennego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. To ile bank wypłaci nam pieniędzy, uzależnione jest bowiem od wielu czynników, takich jak wysokość stóp procentowych czy też poziom inflacji. Jeśli ekonomiczne wiatry będą dla nas pomyślne, zarobimy więcej niż przy oprocentowaniu stałym. Jeżeli jednak nie, to w stosunku do tegoż będziemy stratni.

Okres trwania lokaty

Kolejnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, jest czar trwania lokaty. Im jest ona dłuższa, tym oczywiście nasz zarobek jest pokaźniejszy. Niektóre banki oferują lokaty nawet na dwa lub trzy lata. Jednak zanim bezrefleksyjnie podpiszemy taką umowę, powinniśmy się poważnie zastanowić, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie nie korzystać z naszych pieniędzy przez tak długi czas. W trakcie trwania lokaty nie możemy bowiem, bez konsekwencji wyjąć naszych pieniędzy i jeśli to uczynimy, bank najprawdopodobniej nie wypłaci nam żadnych odsetek. Dlatego przed podpisaniem umowy, warto zastanowić się, czy środki, które chcemy złożyć na lokacie, nie będą nam w krótkiej perspektywie potrzebne i czy mamy odpowiednie zabezpieczenie, gdyby pojawiły się nieprzewidziane wydarzenia, które zmuszą nas do sięgnięcia głębiej do kieszeni.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz