Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Prawidłowe oświetlenie łazienki, sprawia wielu ludziom sporo problemów. Przed zakupem jakiegokolwiek oświetlenia, należy sprawdzić jego szczelność. Mało osób tak naprawdę o tym pamięta, a jak wiadomo łazienka jest miejscem gdzie wytwarza się najwięcej wilgoci. Światła również przypadkowo mogą być zachlapane wodą, tak więc im większa szczelność takich świateł, tym lepiej będą służyć jako oświetlenie łazienki.

Warto pamiętać, że w łazience powinny znaleźć się trzy typy oświetlenia, a mianowicie górne, boczne i dekoracyjne.

Jakie powinno być górne światło?

Górne światło powinno być bardzo mocne i białe. Powinno od góry być w stanie oświetlić praktycznie całą łazienkę, nie tworząc przy tym żadnych cieni. Jest to konieczne szczególnie w przypadku łazienek, które nie mają okna i dodatkowe oświetlenie światłem dziennym nie jest w nich możliwe. Światło to spełnia największą rolę, jeżeli chodzi o światła łazienkowe, tak więc jego dobór powinien być jak najbardziej trafny.

Jakie powinno być światło boczne?

Światło boczne powinno być umieszczone przy lustrze. Przy tym świetle wykonujemy takie czynności jak golenie się w przypadku mężczyzn czy robienie makijażu w przypadku kobiet. Światło to nie powinno być ani zbyt jasne ani zbyt ciemne. Nie może być zbyt ciemne, ponieważ musi dobrze oświetlać twarz umożliwiając wykonywanie wcześniej wymienionych czynności. Nie może być również zbyt jasne, ponieważ może w ten sposób nas oślepiać, co też nie jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu są kinkiety do łazienki. Powinny być one zamontowane po obu stronach lustra na wysokości oczu.

Światło dekoracyjne tak naprawdę nie jest konieczne, jeżeli chodzi o łazienkę ale warto poprzez odpowiednie umieszczenie świateł dekoracyjnych zbudować odpowiedni nastrój. Umieszczane jest już według gustu domowników. Nie ma specjalnych zasad do jego stosowania.

Jak widać więc oświetlenie łazienki nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Trzeba dokładnie przemyśleć, jakich rodzajów świateł powinno się użyć i w jakich miejscach powinno się je umieścić.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz