Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Jakie rodzaje tkanin możemy znaleźć w hurtowni tapicerskiej?

Tkaniny tapicerskie to bardzo szeroki temat. W poszczególnych ich rodzajach można się bardzo łatwo pogubić. Dlatego postanowiliśmy uporządkować poszczególne ich rodzaje, opisując każdą z nich. Oto najczęściej spotykane tkaniny tapicerskie, jakie możemy znaleźć w hurtowniach tapicerskich.

Tkaniny szenilowe

Tkaniny o charakterze szenilowym, to dość specyficzna forma materiału. Dlaczego? Ponieważ jest ona najbardziej zaawansowana ze wszystkich tkanin tapicerskich. Jej budowa i struktura sprawia, że jest ona bardzo miła w dotyku (w pewnym sensie przypomina plusz). Oczywiście na samym dotyku się nie kończy. Tkaniny szenilowe to również bardzo żywe kolory i mnóstwem dostępnych wzorów.

Tkaniny żakardowe

Żakard, to tkanina o bardzo rozbudowanej strukturze. Do jej wytwarzania, stosowało się bardzo skomplikowane i zaawansowane krosna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że wzór znajdujący się na jej lewej stronie, jest lustrzanym odbiciem tego, co możemy zobaczyć na stronie prawej. Żakard wykorzystuje się do obijania luksusowych mebli, a także do tapicerowania pomieszczeń (w tych celach, wykorzystuje się grubszy i mocniejszy żakard). Doskonałym przykładem tkaniny żakardowej jest adamaszek,

Tkaniny pluszowe

Plusz to materiał który jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle zabawkarskim, ale też (i przede wszystkim) w tapicerstwie. Materiał ten charakteryzuje się specyficzną gładkością. Oprócz tego, że jest on bardzo przyjemny w dotyku, to jeszcze wyróżnia się charakterystycznym odblaskiem. Tkaniny pluszowe to tak naprawdę trzy rodzaje tkanin. Różnią się one pomiędzy sobą w głównej mierze budową i wyglądem, choć różnice te nie są zbyt duże. Są to: welwet, sztruks i oczywiście welur. Najprzyjemniejszym w dotyku jest welwet a najbardziej wytrzymałym – sztruks.

Zobacz też:

Oczywiście powyższy podział jest bardzo uproszczony i ogólny. W rzeczywistości tkaniny tapicerskie są znacznie bardziej zróżnicowane, zarówno pod względem budowy, jak również koloru i wyglądu. Niemniej powyższe rodzaje materiałów są najczęściej spotykane w hurtowniach tapicerskich.

 

 

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz