Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Kierunek sztuka, czy sztuka w kierunku?

Kierunek sztuka, czy sztuka w kierunku?

Jest bardzo dużo różnych wartości i czynności, które są dla człowieka ważne i pomagają w utrzymaniu dobrego samopoczucia.

Dobre samopoczucie jest konieczne do przeżycia życia w sposób zadowalający. Zygmunt Freud pisał, że człowiek posiada 2 siły, które popychają go do aktywności. Jest to siła twórcza zwana Erosem oraz siła destrukcji zwana Tanatosem.

Oczyszczamy swoją psychikę

 

Aby w pewien sposób pozbyć się frustracji i złych emocji które nas wypełniają musimy znaleźć dla nich ujście. Robimy to często nieświadomie i niestety nie mamy wielkiego wpływu na to kiedy będziemy zmuszeni do tego typu aktywności. Mamy za to wpływ na to w którą stronę ukierunkować naszą energię. Nie trzeba być mózgowcem żeby zorientować się że pozytywnym działaniem są czynności związane z miłością. Oczywiście pojęcie „tworu” jest dość obszerne także proponuje je rozbić na mniejsze części, takie jak kultura, muzyka czy też sztuka. Są to dziedziny, które zbierają aktywność jednostki, dzięki której się rozwijają.

Przynosimy radość sobie i innym

Warto w chwili, kiedy człowieka „roznosi” od środka skupić się na twórczości. Rozwijające i uspokajające jest na przykład malowanie obrazów. Jest to pasja, która może być stale rozwijana i ulepszana. Nawet jeżeli na początku może się wydawać trudna to warto inwestować w nią czas i energię gdyż, oprócz wspomnianych wcześniej benefitów, daje możliwość wyrażania siebie. Jeżeli umiejętność taka zostanie odpowiednio rozwinięta, może również przynosić źródło zarobków. Dobre obrazy stają się również źródłem radości innych osób.

Siła destrukcji, choć wydaje się być łatwiejsza i kusząca, ponieważ w szybkim okresie czasu dostarcza człowiekowi ulgi w bólu, jest niekorzystna nie tylko dla jednostki, ale również dla grup społecznych.
Niestety jeżeli nie jesteśmy świadomi tego w jaki sposób gospodarujemy swoją energią jest ona częściej wybierana.

Warto zatem zacząć świadomie zauważać te sytuacji w których oddajemy się działaniom niepożądanym i spróbować zastanowić się jak te czynności przekuć w coś dobrego. Nie tylko dla siebie, ale również dla świata.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz