Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Kolektory słoneczne - ogrzewanie słońcem

Kolektory słoneczne – ogrzewanie słońcem

Rosnące koszty energii elektrycznej, każą wielu właścicielom domów jednorodzinnych szukać alternatywnych metod pozyskiwania energii. Jedną z nich są kolektory słoneczne.

Energia słoneczna

Kolektory słoneczne pozwalają na wykorzystywanie zupełnie bezpłatnej i niewyczerpanej w kontekście naszego życia, energii słonecznej. Ta zamieniana jest w prąd, który zasila wszystkie urządzenia w naszym domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie całkowicie uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz, co oczywiście oznacza spore oszczędności. Wiele osób podchodzi do tego rozwiązania sceptycznie, wskazując na niewielką ilość światła słonecznego w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o miesiące zimowe czy jesienne. Jednak wynika to z całkowitego niezrozumienia zasad działania tego typu urządzeń. Także wtedy, gdy niebo jest zasnute chmurami, kolektory pracują i produkują energie. Jednak jej ilość jest po prostu nieco mniejsza.

Czy to się opłaca?

Wydawałoby się, że energia słoneczna to rozwiązanie idealne. Jednak wielu krytyków uważa, że inwestycja w kolektory jest zbyt kosztowna w stosunku do spodziewanych oszczędności. Tymczasem każda kilowatogodzina prądu, jaką uda nam się uzyskać z tego typu źródła energii, oznacza dla nas oszczędności na kwotach, które musielibyśmy przekazać do dostawcy energii elektrycznej. O ile zatem sama inwestycja należy do kosztownych, to prędzej czy później zwróci się ona nam w rachunkach za prąd. Dodatkową zaletą jest fakt, że korzystamy z najbardziej ekologicznego źródła energii, które nie produkuje żadnych odpadów, groźnych dla natury czy też człowieka. Każda instalacja tego typu powoduję, że mniej jest smogu i niebezpiecznych dla zdrowia wyziewów. Jednym realnym problemem, który może zniechęcać niektórych do instalacji tego typu urządzeń, jest fakt, że zajmują one sporo miejsca. Jeśli chcemy je zamontować na dachu budynku, to oznacza to spore koszty, związane z jego przebudową lub nadbudową na nim kolektorów. Kiedy zdecydujemy się na ich poza domowe położenie, to musimy się liczyć z tym, że zajmą nam większą część ogródka.

Sprawdź też: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz