Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Kolorujemy wnętrza

Kolorujemy wnętrza

Dzień w dzień oglądamy te same cztery ściany, dlatego czasami nachodzi nas ochota by coś zmienić. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zmianie kolorystyki pomieszczenia.

Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem lub też nie chcemy wkładać w to wiele wysiłku powinniśmy skupić się na dodatkach. W tej sytuacji w kręgu naszego zainteresowania leżą tkaniny ( poduchy, zasłony, dywany, narzuty lub w wersji ekstremalnej nawet tapicerka) oraz akcesoria (wazony, zegary, rzeźby, obrazy i tym podobne). Będziecie zdziwieni jak dużą różnicę robi kapa w intensywnym kolorze pościelona na łóżku. Pamiętajcie jednak, że w tym przypadku największe efekty uzyskamy na neutralnym tle (biel, drewno).

Niestety ściany w kolorze (nawet beżowym), bardzo ograniczają wybór. Jeśli wypróbowaliśmy już wszystkie możliwe zestawienia kolorystyczne i nic nam nie przypadło do gustu, nie pozostaje nam nic innego jak przemalowanie ścian.  Na szczęście współczesne farby do wnętrz wychodzą na przeciw naszym oczekiwaniom – dobrze kryją, szybko schną i mają delikatny zapach lub też nie pachną wcale.  Dzięki temu w kilka godzin możemy kompletnie odmienić wnętrze.

Często spotykam się z opinią (zwłaszcza ze strony tradycjonalistów), że ściany powinny być pomalowane na jeden kolor, a sufit i wnęki okienne/drzwiowe na biało. Tymczasem farba do malowania ścian w kilku odcieniach pozwala poprawić proporcje pomieszczenia. Na przykład długi wąski pokój poszerzymy malując krótsze ściany jaśniejszym kolorem, a dłuższe ciemniejszym.

Poza tym ciemne i/lub intensywne kolory przyciągają uwagę, pomagają wyznaczyć centralny (najważniejszy) punkt pomieszczenia. Możecie na przykład pomalować ciemniejszym kolorem ścianę, na której chcecie wyeksponować jakiś obraz. Nie ufacie swoim zdolnościom dobierania kolorów? Zawsze możecie skorzystać z gotowych zestawów dostępnych w sklepach.

Jeśli chcielibyście uzyskać delikatniejszy efekt – postawcie na farby dekoracyjne. Bardzo ciekawie wyglądają pasy namalowane przezroczystą farbą z satynowym połyskiem na gładkiej matowej ścianie w jednolitym kolorze. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do wnętrz w stylu glamour lub retro i idealnie komponuje się z kryształowym żyrandolem.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujecie nie bójcie się eksperymentować – ścianę zawsze można przemalować, a poszewki na poduszki i kapę wymienić.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz