Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Kopalnie na Śląsku

Kopalnie na ŚląskuNa Śląsku całe życie kręci się wokół kopalń i wydobycia węgla. Tutaj panuje przemysł. Mówi się, że: „Powietrze na Śląsku trzeba dobrze pogryźć”. Żartobliwie mówi się o trudnych warunkach, które tutaj panują. Dużo jest w tym racji, bo jest tu mnóstwo smogu i zanieczyszczeń.

Ciężkie powietrze

Z pewnością nie ma tu takiego powietrza jak nad morzem czy w mocno zalesionych górach. Tak czy inaczej, wielu ludzi tutaj mieszka i nie narzeka na to. Od wielu pokoleń sporo męskich mieszkańców tej ziemi pracowało na niebezpiecznym stanowisku górnika. Całkiem możliwe jest, że właśnie dzięki tym zagrożeniom, z którymi wiąże się jego praca powstała bliskość między rodzinami mającymi w swoim składzie takiego pracownika. Podobno nic tak nie łączy ludzi, jak zagrożenie i niebezpieczeństwo. Pisał nawet o tym znany Stephen E. Ambrose w książce „Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Kompania E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej”. Gdzie trudności życia okopowego i wojny zacieśniły więzy między członkami kompanii. Kopalnia jest miejscem, które daje pracę, pieniądze oraz oczywiście węgiel.

Trudne warunki pracy

Niestety trzeba się z tym liczyć, że jest miejscem o dużym stopniu ryzyka i nie wszyscy górnicy dożywają emerytury. Jest to z pewnością smutny fakt. Tak czy inaczej, mimo tego mnóstwo osób wybiera właśnie taką pracę, aby utrzymać swoje rodziny. Zarobek na kopalni jest stosunkowo wysoki i dlatego wielu ludzi godzi się na taki etat. Na Śląsku w domach używany do ogrzewania zwykle jest gaz ziemny oraz węgiel. Są to najłatwiej dostępne i najtańsze źródła ciepła. Szczególnie że kopalnie dają swoim pracownikom zniżki lub talony na darmowe „czarne złoto”. Dzięki temu, że mamy tak wiele kopalń gdzie jest praca, to bezrobocie na Śląsku jest niskie. Warto docenić z jak dużym poświęceniem wiąże się wydobycie węgla. Mało kto zadaje sobie sprawę z tego, że górnictwo to bardzo ciężki i ryzykowny zawód, ale właśnie bez niego nie mielibyśmy czym ogrzewać domu zimą i umieralibyśmy z wszechogarniającego nas chłodu.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz