Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Koza

KozaKoza to określenie, które może dziwić wiele osób. Trudno powiedzieć, czym właściwie jest koza w naszych domach. Nie chodzi na pewno o zwierzę. Takie zdziwienie spowodowane jest przede wszystkim przez fakt, że kozy zniknęły z naszych domów już dość dawno. Nie wszystkich oczywiście, ale w zdecydowanej większości przypadków informacja o tym, że ogrzewanie jest uskuteczniane właśnie za pomocą kozy to element zrywający dalsze negocjacje na temat wynajmu lokali. Dlatego z takim zdziwieniem można przyjąć fakt, że kominek wolnostojący, czyli klasyczna koza, jest coraz częściej rozwiązaniem pożądanym i tworzonym nawet w bardzo nowoczesnych przestrzeniach.

Kominek wolnostojący

Kominek to po prostu palenisko, które pozwala na obserwowanie ognia i przy okazji może nam też zapewnić określoną dodatkową funkcjonalność, taką jak chociażby ogrzewanie budynku czy możliwość ugotowania obiadu na kominku. Koza jest szczególnie przydatna w drugim z tych przypadków i trochę mniej w przypadku pierwszym, ponieważ kominki wolnostojące trudno jest połączyć pod jakiś płaszcz wodny, a bez takiego rozwiązania naprawdę trudno jest sobie wyobrazić skuteczne nagrzewanie większe powierzchni niż tylko pojedynczego pomieszczenia w domu.

Wszędzie tam, gdzie nie zadziałają inne opcje

Kominki wolnostojące wciąż dość rzadko są jeszcze głównym wyborem osób decydujących się na umieszczenie w swoim domu jakiegoś komina. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że są one dość mało estetyczne w porównaniu z rozwiązaniami bardziej klasycznymi, chociaż i pod tym względem zdarzają się miłośnicy właśnie takiego rozwiązania. Niezależnie od wszystkiego, kominek wolnostojący pojawić się może tam, gdzie klasyczny kominek się nie zmieści, ponieważ nie był planowany w momencie wznoszenia budynku i teraz zwyczajnie nie ma możliwości zaoferowania mu odpowiedniej instalacji kominowej oraz zrobienia dla niego miejsca przy ścianie. Opcje wolnostojące można spokojnie zorganizować poprzez odpowiednie przygotowanie kawałka podłogi.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz