Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Lampy wiszące do domu

Dobór oświetlenia w naszym nowym domu wydaje się równie istotny jak zakup odpowiednich mebli czy pomalowanie ścian na odpowiadające nam kolory – światło posiada przecież bardzo istotny wpływ na nastrój pomieszczenia, zapewnia także komfort przebywania w danym miejscu. To wszystko wydaje się szalenie ważne, gdy rozważamy zakup i montaż lamp wiszących – a taki typ oświetlenia bywa polecany przez specjalistów od wystroju wnętrz jako gustowny i pożyteczny.

Ten typ lamp okaże się dla nas bardzo przydatny w pomieszczeniach, które odwiedzamy stosunkowo najczęściej, tzn. w kuchni bądź salonie. Lampy wiszące do kuchni bądź jadalni powinny posiadać klosz nieprzepuszczający światła, zamknięty od góry – zapewnia światło skierowane ku dołowi, czyli na przykład nad stołem. W tych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się także półprzezroczysty abażur lub szklany klosz – oprócz światła padającego kierunkowo daje on również światło rozproszone, rozchodzące się na sufit i ściany.

Gdzie sprawdzą się lampy wiszące?

Jeśli chodzi o lampy wiszące do salonu, dobrze sprawdzają się odbłyśniki (powierzchnie odbijające światło) albo odbłyśniki perforowane (abażury z małymi dziurkami). Ich specyfika polega na tym, że mogą być bardzo duże albo bardzo małe. Klosze dobieramy tak, by źródło światła nie było widoczne. Zasada jest tu również taka, że nie powinny się odbijać w powierzchniach, nad którymi zostały umieszczone – dlatego właśnie zawieszamy je raczej w salonie niż w kuchni.

Nowoczesne lampy wiszące – ile warto ich mieć?

Kolejną istotną kwestią jest liczba źródeł światła, które zamontujemy w danym pomieszczeniu. Wszystko zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia oraz od tego, jak mocno pragniemy oświetlić jego określony fragment. Przykładowo: nad małym stołem najlepiej sprawdzi się jedna lampa, ale w przestronnym salonie możemy już spokojnie rozważyć użycie dwóch czy trzech. W takim wypadku pamiętajmy, aby kształt owych lamp był jak najprostszy. Przy tzw. oświetleniu wielopunktowym (lampa z szeregowo rozmieszczonymi kloszami, zwykle na równej wysokości) zaleca się nieduże, proste klosze.

 

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz