Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Lampy ze zwierzęcymi akcentami

lampy wisząceDzisiejsi producenci i wykonawcy lamp są w stanie zrobić chyba wszystko, aby stworzyć produkty, które zaspokoją niewybredne gusta swoich klientów. Wystarczy wspomnieć o tym, że łazienkowe kinkiety produkowane były z odpowiednio wymodelowanej kości słoniowej. Te praktyki które szczególnie popularne były w państwach Afryki Południowej) zostały już na szczęście z początkiem stycznia tego roku zakazane pod karą pozbawienia wolności. 

Kara grzywny

Wcześniej karą za to była grzywna, jednak kłusownicy nic nie robili sobie z zakazów, ponieważ ogromne zyski ze sprzedaży kości słoniowej rekompensowały ewentualne kary pieniężne. W dodatku ukarać takiego kłusownika można było tylko w momencie, kiedy został on przyłapany praktycznie na gorącym uczynku. Dlatego też proceder kwitł w najlepszej, będąc przedmiotem zażartych dyskusji i sporów. Interweniowały w tej sprawie różne organizacje zajmujące się ochroną środowiska i ekologią. Częste protesty (szczególnie na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych) przyniosły w końcu skutek, ponieważ sprawą zaczęły się interesować władze Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Polowanie na muflony

Innym procederem, który również spędza sen z powiek osobom, którym los dzikich zwierząt jest polowanie na muflony, w celu pozyskania ich poroża. To posiada taką strukturę, która w odpowiedniej temperaturze daje się świetnie modelować. Z poroża powstają lampy sufitowe. Jest to karygodny proceder, również ze względu na to, że populacja tych zwierząt z roku na rok maleje w zastraszającym tempie i istnieje niebezpieczeństwo, że za kilkadziesiąt lat może całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi.

Lampy wiszące

Również z interesującymi historiami niejednokrotnie wiąże się proces, w którym powstają niektóre lampy wiszące. Są one ubogacane za pomocą poławianych, szczególnie w Oceanie Spokojnym szlachetnych pereł i koralowców. Oczywiście nie trzeba nikogo przekonywać, że lampy z takimi dodatkami należą do najdroższych na świecie. Oprócz pereł, czasem ozdabiane są one również złotem, platyną albo różnego rodzaju kamieniami.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz