Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Malowanie i impregnacja betonu

Malowanie i impregnacja betonu wbrew pozorom nie stanowią przesadnie trudnych czynności i przy odrobinie umiejętności można je przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy wykwalifikowanych robotników.

Czym się rożni impregnacja betonu od jego malowania?

Podczas malowania lub lakierowania betonu specjalnym preparatem tworzy się na jego powierzchni trwała powłoka. W przypadku zastosowania impregnatu sytuacja wygląda nieco inaczej – substancja ta wnika w beton, powstrzymując w ten sposób absorbowanie wody. W przeciwieństwie do farb i lakierów, impregnat do betonu na zewnątrz wymaga także co pewien czas ponownej aplikacji (zwykle raz na kilka lat). Inaczej istnieje ryzyko, że straci swoje właściwości, a ściana lub posadzka ulegnie szybkiej degradacji pod wpływem wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Malowanie betonu

Malowanie betonu na niewielką skalę można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Należy jednak wcześniej odpowiednio przygotować malowaną powierzchnię oraz zaopatrzyć się w preparaty do betonu dobrej jakości, takie jak marki Nobiles. W przeciwnym razie ryzykujemy, że naniesiona powłoka będzie nietrwała i przepuszczająca wilgoć.

Najważniejszą zasadą, o której warto pamiętać, przystępując do malowania ścian lub posadzek jest konieczność odczekania kilku tygodni po zastygnięciu betonu. Dopiero wtedy uzyskuje on finalną twardość i pod żadnym pozorem nie wolno lakierować go wcześniej.

Malowaną powierzchnię należy wyrównać, likwidując wszelkie zagłębienia. Ważne jest także, aby pozbyć się pozostałości starej farby (jeśli daną ścianę odnawiamy, a nie malujemy jej po raz pierwszy). Warto także przepłukać ją wodą, aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń (w tym kurzu). W przypadku, gdy zamierzamy pracować na zewnątrz, dobrze jest zaczekać na odpowiedni dzień – zbyt niska (lub zbyt wysoka) temperatura może spowodować trudności w utworzeniu właściwej powłoki.

Przygotowując farbę należy koniecznie precyzyjnie zastosować się do instrukcji na jej opakowaniu. Jest to o tyle ważne, że preparat rozcieńczony w złej proporcji może w dużej mierze stracić swoje właściwości. Zazwyczaj powinno się nakładać kilka warstw farby (pomiędzy aplikacjami należy ponadto odczekać kilka godzin w celu umożliwienia wyschnięcia preparatu).

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz