Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Inspektor Nadzoru Inwestorskiego i jego rola na budowie

Materiał na sztukaterię

Sztukateria to znany od bardzo wielu lat sposób na dekorowanie ścian oraz sufitów. W przeszłości dominowały przede wszystkim te wykonane z gipsu, jednak w obecnych czasach uległo to znacznej zmianie ze względu na powstawanie innych, dużo ciekawszych i lepszych materiałów. Obecnie zamiast gipsu stosuje się raczej dużo tańszy oraz bardzo lekki styropian czy też polistyren ekstradowany.

Jaki materiał na sztukaterię?

1. Gips

W starych kamienicach oraz historycznych wnętrzach sztukateria była wykonywana wyłącznie z gipsu, gdyż inne materiały nie były wówczas znane i wykorzystywane. Dzisiaj również są one dostępne, jednak coraz rzadziej wykorzystywane. Wykonywane są raczej na specjalne zamówienie, dzięki czemu można wybrać sobie dowolny ich wzór. Należy jednak mieć świadomość tego, iż materiał gipsowy nie należy niestety do najtańszych, dlatego należy liczyć się z dosyć sporym wydatkiem

2. Polistyren ekspandowany, czyli inaczej styropian

Poliester ekspandowany charakteryzuje się dosyć niską ceną, dzięki czemu jest najpopularniejszym oraz najbardziej dostępnym materiałem, z którego można wykonać sztukaterię. Jego charakterystyczną cechą jest przede wszystkim to, iż jest niezwykle lekki, a właściwości wykonanych z niego sztukaterii nie ulegają zmianie przez cały okres użytkowania, co dla wielu osób odgrywa znaczącą rolę. Sztukaterie styropianowe sprawdzają się idealnie jako dekoracje głównie sufitów, a także na ich granicy ze ścianami. Po przyklejeniu ich na właściwym miejscu można je pomalować na dowolnie wybrany kolor, używając w tym celu najlepiej emulsyjnej farby.

3. Polistyren ekstrudowany XPS

Materiał ten jest idealny do uzyskania wyrazistych motywów dekoracyjnych, które odznaczają się dosyć ostrymi krawędziami. Mają przewagę nad tymi wykonanymi ze styropianu, gdyż są od nich trwalsze.

4. Poliuretan

Sztukateria wykonana z tego właśnie materiału posiada bardzo wyraziste elementy z dosyć dobrze odtworzonymi detalami. Zaletą takich sztukaterii jest przede wszystkim ich trwałość oraz lekkość.

Dowiedz się więcej na: http://www.melagu.pl/sztukateria

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz