Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Nieprawidłowe użytkowanie materacu

Wydawać mogłoby się że sprzęt tak prosty jak zwyczajny materac nie wymaga posiadana jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy z zakresu jego codziennego użytkowania, jak się jednak okazuje wiele osób użytkuje materace w sposób niezupełnie prawidłowy, powodując wtedy niestety ich szybkie zniszczenie, co wiąże się z koniecznością wymiany.

Podstawowym problemem jest nie dopasowania materacu do aktualnie użytkowanego stelażu, co powodować może powstawanie odkształceń lub wręcz uniemożliwiać będzie prawidłową wentylację.

Drewniane stelaże

Materac powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od podłoża, sam stelaż natomiast powinien być jak się to określa stelażem listwowym, z odpowiednio dużymi przestrzeniami pomiędzy listwami. W ten sposób prawidłowa wentylacja materaca staje się jak najbardziej możliwa, także tutaj lepiej jest postawić na naturalne materiały. Można co prawda spotkać się ze stelażami wykonanymi z metalu i tym podobnych materiałów, ale już same listwy najlepiej jeśli będą drewniane. Drewno jako naturalny materiał sprawdza się tutaj zdecydowanie lepiej, jednocześnie zapewniać powinno prawidłową wentylację, ale także odznacza się należytą wytrzymałością. Innym problemem jest używanie łóżka w ciągu dnia, jako mebla wypoczynkowego. Nie ma w tym co prawda nic złego, meble takie mogą być nawet przystosowane do siedzenia na nich, ale jeśli nie są to należy wystrzegać się siadania na krawędziach łóżka, które będą jednocześnie krawędziami stelażu, powodować może to powstawanie już większych odkształceń.

Nieprawidłowe wykorzystanie materacy

Co niektórzy także wykorzystują materace w sposób zupełnie nie prawidłowy, mianowicie nie korzystając ze stelażu. Materac znajduje się wtedy na podłodze, spotkać można się z sytuacją, że stosowany będzie jeden materac na drugim. Takie niby łóżko może być wyjątków wygodne, ale ze względów praktycznych nie powinno się w taki sposób korzystać z materacy. Nawet ich regularne, wręcz codzienne odwracanie nie uchroni przed nadmiarem wilgoci, która gromadzić będzie się w czasie nocy. W ten sposób nie powinno się przechowywać także materaca który jest wietrzony.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz