Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Nowoczesna sztukateria w lekkiej odsłonie

Niezmiennie, od setek lat architekci wnętrz starają się, by te, które wychodzą spod ich rak wyróżniały się niebywałym pięknem i ponadczasowym szykiem. Niegdyś, taką dostojną rolę miały pełnić określone wysoką rangą budynki, obecnie, nie ma znaczenia czy jest to pałac czy też dom  – każde z tych miejsc ma się odznaczać wyjątkowością i najwyższą jakością przez wiele lat. Kilkadziesiąt trendów nieustannie przedzierających się pomiędzy sobą wydaje się być całkowicie różnym spojrzeniem na koncepcję, jednak są w nich takie elementy, które z powodzeniem mogą zostać wdrożone zarówno we wnętrzach minimalistycznych jak i tradycyjnych.

Odwołanie się do klasyki niezmiennie jest dobrym pomysłem, który nie tylko związany jest z sięganiem po to, co od lat sprawdzone, ale także i docenione przez wszystkich. Stąd też, we współczesnej architekturze pojawiają się różnego rodzaju sztukaterie. Faktem jest, że nie sięga się po rozwiązania barokowe, uznawane za nazbyt ciężkie w samym wyglądzie, o bogatych zdobieniach, ale wybiera się nowoczesną linię pozwalającą na uzyskanie określonego obrazu na ścianie, którzy spójnie z pomieszczeniem i jego całkowitym wystrojem ma stworzyć niepowtarzalność. Wysublimowana sztukateria wewnętrzna nie musi bowiem obejmować całej powierzchni – jak to bywało niegdyś – ale wybrany element. W dzisiejszych czasach ma ona dodatkowe, ale jakże ważne zadanie – ma kłaść nacisk, przykuwać uwagę, akcentować, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości. Z całą pewnością odchodzi się od rozwiązań znanych chociażby z czasów Stanisława Poniatowskiego, który lekkość projektowanych wnętrz zamienił na barokowe, przeładowane sztukaterią i złocieniami.

Współczesna aranżacja to lekkość z odpowiednim akcentem, w roli którego fantastycznie spełniają się sztukaterie. Paleta możliwości jest dosłownie nieskończona, dowolne elementy, utrzymane w różnych stylach pozwalają na skomponowanie własnego dekoru. Szczególnie ważny jest fakt, że dzisiejsze elementy to niekoniecznie gips, ale także o wiele lżejsze materiały takie jak poliuretan –  łatwy zarówno w instalacji jak i wykończeniu, a także nie wymagający specjalnej konserwacji.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz