Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Nowoczesne oświetlenie w łazience

Nowoczesne oświetlenie w łazienceŚwiatło w każdym wnętrzu, zarówno domu mieszkalnym, jak i obiekcie usługowym bądź przemysłowym, pełni bardzo ważną rolę. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Pomieszczenie to jest często specyficznie ukształtowane, o niedużej powierzchni, nierzadko pozbawione dostępu do światła naturalnego oraz okna. W takiej sytuacji odpowiedni dobór lamp i ich rozmieszczenie ma kluczowe znaczenie w wizualnym odbiorze łazienki.

O rodzaju oświetlenia warto pomyśleć przy pierwszych pracach wykończeniowych w naszych czterech ścianach. Jeśli chcielibyśmy mieć podwieszany sufit i listwy LED – należy przewidzieć to podczas projektowania instalacji. Jej rozmieszczenie jest wyjątkowo ważne w późniejszym użytkowaniu. Dobre rozmieszczenie punktów i włączników światła pozwala cieszyć się różnymi wariantami oświetleniowymi.

Kinkiety

Sklepy oferujące źródła światła jako uzupełnienie proponują kinkiety do łazienki. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i bardzo wygodne. Kinkiet to lampa przylegająca do ściany bądź sufitu. Mnogość wzornictwa pozwala wybrać odpowiedni model, dopasowany do każdego stylu. W katalogach możemy znaleźć kinkiety nowoczesne, o kształtach geometrycznych, które idealnie wpiszą się w modernistyczną i prostą łazienkę:

Dla miłośników stylu bardziej klasycznego stworzono kinkiety z kloszami, montowane do ściany pionowej. Ten rodzaj oświetlenia doskonale doświetli nam konkretny punkt, np. miejsce przy lustrze.

Oświetlenie lustra

Jeśli mowa już o jednym z centralnym miejsc w łazience – lustrze, warto pomyśleć o podłużnym kinkiecie LED, umieszczonym tuż nad nim. Tego typu lampa daje równomierne, mocne światło, dobrze sprawdzające się przy makijażu, goleniu i innych pracach pielęgnacyjnych. Dla praktycznych użytkowników natomiast przydatne mogą okazać się kinkiety kierunkowe, na różnego rodzaju wysięgnikach, których położenie możemy zmienić w zależności od potrzeb.

Przy zakupie kinkietu do łazienki kierujmy się, oprócz wrażeń wizualnych, również względami praktycznymi – łatwością w czyszczeniu i odpornością na wilgoć bądź zmiany temperatur.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz