Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

O czym pamiętać przy malowaniu metalu?

Wiosna to czas remontów. Oprócz odmalowania samego mieszkania odnowieniu ulegają też elementy metalowe, które znajdują się w ogrodzie. Konieczne nam tu będą farby do metalu.

Metal, choć jest z natury bardzo wytrzymały, to czasami wymaga konserwacji, a szczególnie odmalowania. Potrzebne nam tu będą specjalistyczne farby do metalu, które przedłużą żywotność malowanej powierzchni.

Malowanie metalu należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Jeśli nie oczyścimy powierzchni z zabrudzeń, nowa warstwa farby nie osiągnie dobrej przyczepności, a w rezultacie wkrótce zacznie się łuszczyć. Przede wszystkim usuńmy rdzę, którą ścieramy lub dłutujemy. Także stara farba, która zdążyła się już złuszczyć, wymaga usunięcia przed właściwym malowaniem. Kiedy już usuniemy wszelkie nierówności, to należy odtłuścić powierzchnie i usunąć wszelkie zabrudzenia. Jeżeli podczas prac usunęliśmy poprzednią warstwę farby i odsłoniliśmy metal, sięgamy po rozcieńczalnik. Jeśli zaś poprzednie powłoki farb są dobrze związane z podłożem, wystarczy nam woda z dodatkiem środka myjącego. Dopiero tak przygotowana powierzchnia może zostać potraktowana farbą do metalu.

Farba, jaką dobierzemy, musi zostać dostosowana do malowanych elementów. Inne farby będą nam potrzebne, jeśli metalowe powierzchnie znajdują się na wewnątrz, inne, kiedy mówimy o elementach pozostających poza domem i narażonych na działanie zmiennych czynników atmosferycznych.

Wybór poszczególnych firm produkujących farb jest tutaj indywidualny i uzależniony od naszych gustów. Ważne jest jednak żeby farby spełniały kilka kryteriów. Przede wszystkim powinny tworzyć elastyczne powłoki o dobrej przyczepności do podłoża, odporne na wilgoć i różnorodne czynniki atmosferyczne oraz wyróżniające się trwałym, głębokim kolorem. Ważne jest też jakie czynniki wytrzymałościowe posiada farba. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z farb nieco droższych, a przynajmniej nie tych najtańszych. Ich zastosowanie może skutkować poważnym rozczarowaniem w sensie uzyskanego efektu.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz