Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Ogrzewanie na zimę, co wybrać?

Ogrzewanie na zimę, co wybrać?Przed okresem zimowym wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie ogrzewanie byłoby dla nich najbardziej komfortowe i przede wszystkim najbardziej ekonomiczne. Od wielu lat dba się o to, by polskie kopalnie przynosiły zyski, a Polska „węglem stała”.

Ogrzewanie węglowe

Politycy walczą o strefę wpływów w branży górniczej, promując węgiel jako główne paliwo, wbrew licznym protestom ekologów. Posiadanie pieca węglowego niegdyś było standardem i bardzo rzadko mówiło się o innym paliwie i sposobach ogrzewania budynków. Obecnie coraz częściej, gdy do głosu dochodzą ekolodzy, mowa jest o innych, alternatywnych sposobach ogrzewania. Wraz ze wzrostem gospodarki i innowacyjności sektora publicznego, po pozyskaniu przez samorządy dofinansowania ze środków zewnętrznych Unii Europejskiej na stworzenie przyłączy gazowych, sprzedawcy węgla zaczęli odczuwać nadciągający kryzys w branży węglowej. Ku uciesze ekologów ruszyła lawinowa produkcja innych rodzajów pieców, które przyjmują takie paliwa jak ekogroszek czy pelet. Dobrym rozwiązaniem jest także ogrzewanie elektryczne w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, o których więcej poczytasz na tej stronie https://www.hewalex.pl/oferta/fotowoltaika/

Ogrzewanie gazowe

Gaz ziemny zagościł także we wielu domach w różnych rejonach naszego kraju. Korzystanie z ogrzewania gazowego ma wiele korzyści. Przede wszystkim nie trzeba poświęcać wiele czasu, by ogrzać budynek. Automatyzacja sprawiła, iż wystarczy ustawić sobie temperaturę na daną godzinę i nie mamy problemów z utrzymaniem temperatury domu, gdy nas w nim nie ma. Ogrzewanie gazowe jest także „czyste”, tzn. nie ma konieczności, tak jak w przypadku węgla, wrzucania go do piwnicy. Osoby korzystające z pieców węglowych znają trud każdej jesieni, gdzie koniecznością jest wrzucenie kilku ton węgla do piwnicy. Codzienne palenie w piecu także wymaga wrzucania węgla łopatami do pieca, czego nie można uznawać za przyjemne i lekkie zajęcie. Wzrost znaczenia innych paliw służących do ogrzewania odczuła niejedna kopalnia, której zyski zostały znacznie ograniczone w stosunku do poprzednich lat. Górnicy nasikają na polityków, by wspierali przemysł węglowy, a Ci zaś w obawie przed utratą elektoratu składają im wiele obietnic bez pokrycia.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz