Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Okna energooszczędne – czy to dobry wybór?

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stawia się na nowoczesne rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie poziomu zużywania energii. Coraz większa liczba ludzi budując nowy dom, instaluje w nim okna energooszczędne, które w przeciwieństwie do tradycyjnych mają mniejszy parametr przepuszczalności termicznej, co zapewnia właśnie mniejsze zużycie energii.


W przypadku okien plastikowych znajduje się w nim więcej komór, dzięki czemu oszczędzanie energii jest możliwe, ponieważ następuje wtedy mniejsze przepuszczanie powietrza. Oprócz ram w oknach energooszczędnych zauważyć można różnicę w samej szybie. Stosuje się kilka tafli szkła, spełniającego zadanie termoizolacyjne. Ponadto między taflami specjalnie umieszcza się argon. Często też szyby pokrywa się specjalnymi powłokami, które w dużym stopniu mogę ograniczyć przepuszczalność powietrza.

Jakie uszczelki stosuje się w oknach energooszczędnych?

W oknach energooszczędnych stosuje się też inne uszczelki, ponieważ niedobór uszczelek powoduje, że chłód szybciej dostaje się do wnętrza domu, a co za tym idzie, potrzeba więcej energii, aby zapewnić ciepło w domu. Nietrudno się zapewne domyślić, że zastosowanie tych wszystkich nowoczesnych rozwiązań sprawia, że okna energooszczędne różnią się od okien tradycyjnych nie tylko pod względem technicznym, ale również pod względem cenowym. Niestety koszt zakupu okien energooszczędnych jest wyższy niż w przypadku wszystkim dobrze znanych okien.

Dlaczego okna energooszczędne są droższe?

Wyższa cena nie jest wymysłem producentów, ponieważ proces produkcji okien energooszczędnych jest o wiele bardziej skomplikowany, a w dodatku do ich produkcji potrzeba więcej materiałów i sporo z nich cechuje się wyższą jakością. Nie można się jednak zrażać do wyższej ceny okien energooszczędnych, ponieważ już sama ich nazwa wskazuje, że zostały stworzone w celu oszczędzania. Montaż takich okien powinno się traktować jak inwestycję, ponieważ po jakimś czasie ich koszt się zwróci, a później rozpocznie się proces oszczędzania na energii, ponieważ te okna naprawdę działają i ich nazwa nie jest wcale przypadkowa.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz