Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Okna pasywne

Okna pasywne

Większość z nas posiada już w swoich domach okna PCV, właściwie trudno wyobrazić sobie teraz mieszkanie z oknami drewnianymi. Szczególnym rodzajem takich okien są okna pasywne, choć niewielu z nas wie, co ten termin oznacza.

Okna pasywneOkna pasywne to najprościej mówiąc okna o wyjątkowo dużej izolacyjności termicznej, umożliwiające dzięki temu ogrzewanie mieszkania, domu, budynku za pomocą niestandardowych źródeł ciepła, zwykle niewykorzystywanych. Takim źródłem może być na przykład energia słoneczna, a nawet ciepło wydzielane przez ludzi i domowe urządzenia.

Okna pasywne stanowią jeden z elementów tzw. budownictwa pasywnego, które oprócz okien obejmuje szereg innych elementów, jak ściany działowe i drzwi o właściwościach pozwalających na maksymalne ograniczenie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Nie bez powodu domy pasywne nazywa się domami przyszłości. Tylko pomyśl, jaka to może być oszczędność!

Jeśli zdecydujemy się na pasywne okna cennik może nas zaskoczyć, ponieważ okna te są droższe od standardowych okien PCV. Jednak korzyści w postaci długofalowych oszczędności na ogrzewaniu (prąd, gaz, centralne) zrekompensują nam ten, jak by nie patrzeć, jednorazowy wydatek.

Współczynnik izolacyjności termicznej okien pasywnych wynosi U=0,5 W/m2K, charakteryzują się też głębszym osadzeniem szyb (86 mm, podczas gdy w standardowych oknach PCV jest to zwykle 73 mm), które umożliwia lepszą izolację cieplną okien. Za skuteczną wentylację i chłodzenie profilu odpowiadają komory zewnętrzne. Wysoką akustyczną szczelność okien pasywnych oraz ich właściwości termiczne poprawia dodatkowa uszczelka środkowa oraz dwie uszczelki oporowe.

Opisane wyżej właściwości to oczywiście nie wszystko. Decydując się na zakup okien pasywnych, masz pewność, że dokonałeś dobrego wyboru, który będzie procentował. W zależności od producenta i wymiarów okien, cennik za sztukę zaczyna się już od niecałych 300 zł brutto z montażem (okna o wymiarach 565 x 535 mm) do 1800 zł brutto dla podwójnych drzwi balkonowych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz