Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Ubezpieczenie samochodu jest proste!

Jak pomalować meble drewniane?

Twoje stare meble przestały cieszyć oko? Zastanawiasz się, w jaki sposób nadać im nowy blask? To prostsze, niż myślisz. Stare meble znowu mogą stać się cudownym elementem aranżacji wnętrza. Wystarczy je… pomalować. A my podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotowanie mebli

Zanim zaczniesz malowanie, koniecznie odkręć wszystkie ruchome elementy. Gałki, uchwyty, doczepione dekoracje – tego wszystkiego trzeba się pozbyć. Po pierwsze dlatego, że utrudnią dojście do zakamarków, a po drugie dlatego, że o wiele trudniej będzie je same pomalować, jeśli też są z drewna. Kolejnym etapem jest oszlifowanie wszystkiego. W tym celu najlepiej użyć średnioziarnistego papieru ściernego. Na koniec zeszlifowane okruchy należy zebrać wilgotną szmatką i pozostawić drewno do wyschnięcia. Dzięki temu usuniemy wszystkie zanieczyszczenia, które mogłyby spowodować, że farba nie trzymałaby się dobrze.

Podkład – stosować czy nie?

Jeżeli mebel będzie intensywnie używany, jak ma to miejsce w przypadku krzesła czy też stołu, wówczas warto zastanowić się nad podkładem. W tym celu można wykorzystać pokost lniany bądź też specjalną farbę gruntującą. Dzięki temu nałożona na górę warstwa farby nie będzie ulegała pęknięciom na skutek pracy drewna.

Pierwsze malowanie

Dlaczego pierwsze? Ponieważ malowanie drewna zawsze wymaga nałożenia dwóch warstw farby. Malowanie rozpocząć należy od zakamarków i trudno dostępnych miejsc, jak zagłębienia. Tu najlepiej sprawdzi się wąski pędzel, którym łatwiej jest dotrzeć w każde miejsce. Pozostałą powierzchnię można pomalować pędzlem szerszym. Po zakończeniu należy odczekać do wyschnięcia farby i delikatnie oszlifować powierzchnię drobnym papierem, a następnie zebrać kurz wilgotną ściereczką.

Drugie malowanie

To malowanie nazywane jest też właściwym. Rozpocząć należy je tak, jak to pierwsze, od miejsc trudno dostępnych, czyli zagięć, zakamarków, czy okolic uchwytów. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu vintage, wówczas najlepiej sprawdzi się pędzel. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać jednolitą warstwę farby, powinniśmy użyć małego wałka.

Przeczytaj też:

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz