Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Jak działa kalkulator ubezpieczenia OC

Projekt „Oświetlenie”

Oświetlenie jest kluczowym elementem wystroju każdego domu. Nawet najlepiej wyremontowane, zaaranżowane i udekorowane mieszkanie, może wyglądać niedobrze w nieodpowiednim świetle.

Jak zatem zaprojektować światło w domu?

1) Źródło światła

Na rynku są dostępne trzy główne rodzaje źródeł światła. Są do źródła żarowe, LED’owe oraz jarzeniowe. To jakie i gdzie światło mieć będziemy, zależy od przeznaczenia pomieszczeń oraz naszego gustu. Dla przykładu ostre światło jarzeniowe, może się dobrze sprawdzić w łazience, ale nie zainstalujemy go raczej w sypialni.

2) Elementy świecące

Chodzi tu o rodzaj elementu świecącego. Mogą to być żyrandole, kinkiety, umieszczone w podwieszanym suficie halogeny i tym podobne. Wiele elementów jest charakterystycznych dla pewnych pomieszczeń i dziwnie będą wyglądać w innych. Nowoczesne kinkiety do łazienki pasują idealnie, ale nie będą dobrze wyglądać w salonie (przeważnie). Podobnie w łazience śmiesznie wyglądałby żyrandol lub kandelabr. Oczywiście podane przykłady są skrajne, i można stosować wyjątki od reguły, ale dla własnego dobra lepiej nie przesadzać.

3) Moc świetlna

W rozplanowaniu mocy świetlnej, przyda się analiza naszych zwyczajów codziennych. Na przykład tego (a zwłaszcza tego), ile czasu i gdzie spędzamy po zmroku oraz co w danych pomieszczeniach robimy. Po takiej analizie możemy rozplanować sobie, jakiej mocy źródła światła dać do jakiego pomieszczenia oraz ile tych źródeł.

4) Zastosowanie ściemniaczy

Zastosowanie ściemniaczy jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli nie chcemy w pokoju mieć oprócz głównego światła, światła pomocniczego. Jeśli spędzamy w pokoju wieczór, nie oznacza to że zawsze chcemy mieć pełne światło. Aby uzyskać półmrok używamy wtedy światła pomocniczego (najczęściej jakiegoś rodzaju lampy podłogowej). Możemy tego uniknąć używając ściemniacza.

Niezależnie od tego co wybierzemy, jako nasze rozwiązania w kwestii światła, najważniejsze aby były takie, dzięki którym będziemy w domu czuli się komfortowo, swobodnie i wygodnie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz