Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Przyszłość gazu ziemnego

Przyszłość gazu ziemnegoKażdego dnia dziesiątki kopalni na całym świecie wykonuje odwierty głęboko do skorupy ziemskiej, aby dotrzeć do złóż wielu cennych substancji. Złoża te powstawały przez tysiące lat, na drodze długiego łańcucha procesów organicznych, następujących przy niesamowicie wysokich temperaturach i wysokim ciśnieniu. W wyniku tych procesów powstał węgiel kamienny, powstała ropa naftowa i powstał też gaz ziemny.

Skąd wydobywać gaz ziemny

Gaz ziemny często był odkrywane razem z ropą i węglem. Zazwyczaj ich złoża położone są razem, dlatego w kopalniach poszukujących węgla często natrafiano na zapasy gazu ziemnego. Długo jednak zajęło zanim gaz ziemny zaczął być doceniany za swoje niezwykłe właściwości chemiczne, a jego potencjalne zastosowanie zaczęło być dostrzegane.

Skład gazu ziemnego

Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan, który zdecydowanie przeważa swoją zawartością nad innymi gazami, jakie tworzą gaz ziemny. Można jednak tam też znaleźć etan, propan czy też butan oraz związki niepalne. Ich obecność nie jest istotna, bowiem właściwości gazu ziemnego opierają się na tym jak palne są gazy, z których gaz ziemny głównie się składa. Ich palność sprawia, że stanowią bardzo wydajne źródło energii. Po odpowiednich procesach oczyszczania i przekształcania, gaz ziemny może być używany równie dobrze i skutecznie co węgiel kamienny. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdy pokłady węgla nieustannie się kurczą oraz świadomość na temat tego jak spalanie węgla wpływa negatywnie na środowisko sprawia, że wszyscy szukają bardziej ekologicznych alternatyw.

Gaz ziemny przy swoim spalaniu nie zostawia żadnego pyłu, zatem do minimum ograniczone są odpady. Obecnie jest już powszechnie używany do ocieplania budynków, rozprowadzany po osiedlach za pomocą sieci gazowych. Sieci te nieustannie się rozwijają i powiększają swój zasięg, co sprawia, że zapotrzebowanie na gaz ziemny tylko rośnie. Kopalnie gazu ziemnego również są coraz to częściej otwierane. Cały przemysł energetyczny przerzuca się na gaz ziemny, który jest kluczem do świetlanej przyszłości.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz