Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Przyszłość przemysłu energetycznego

Przyszłość przemysłu energetycznegoCzym tak naprawdę jest gaz ziemny i do czego on jest wykorzystywany? Zapewne znaczna większość osób kiedyś słyszała w swoim życiu o gazie ziemnym, albo o kopalniach gazu ziemnego, o których często głośno jest w wiadomościach. Jednakże mało osób naprawdę wie, czym jest gaz ziemny i po co tak właściwie otwierane są dla niego kopalnie.

Gaz ziemny

Gaz ziemny to tak naprawdę bardzo wiele różnych gazów pochodzenia organicznego, zmieszanych razem. Ponad 90% zawartości gazu ziemnego stanowi metan, reszta to propan, etan i inne gazy, większość z nich jest bardzo palna. Gaz ziemny powstawał na drodze skomplikowanych i niebezpiecznych procesów, jakie odbywały się w skorupie ziemskiej na przestrzeni długich stuleci. Dzisiaj jest wydobywany z jednego powodu – energia.

Zużycie energii

Przy dzisiejszych wzroście zużycia energii, wywołanym błyskawiczną rewolucją technologiczną, cały świat jest zdesperowany aby znaleźć alternatywne źródła energii. Węgiel i ropa naftowa już nie wystarczą – zużywamy więcej, więc i potrzebujemy więcej. Zapasy szybko się kończą, dlatego też nowe technologie są wdrażane, aby zapobiec potencjalnym deficytom. Popularnym kandydatem na nowego lidera w przemyśle energetycznym jest właśnie gaz ziemny. Jego pokłady są wciąż odkrywane w skorupie ziemskiej, wiele z nich jest też znanych od lat, ponieważ często były odkrywane przy kopalniach ropy lub węgla. Dostęp do niego jest więc ułatwiony, jest go stosunkowo dużo i pod wieloma względami, jest nawet lepszym źródłem energii niż węgiel. Jednym z powodów na to jest choćby to, że w wyniku spalania metanu nie tworzą się żadne pyły, przez co też ograniczana jest ilość odpadów stałych.

Odpowiednio przetworzony gaz ziemny może być z sukcesem wykorzystywany jako źródło energii do ocieplania na przykład, bloków mieszkalnych. Przybywa też urządzeń, które są tak zmodyfikowane, że mogą być podłączane do sieci gazowej i operować przy użyciu energii wytwarzanej z gazu ziemnego. Dlatego też jak widać, gaz ziemny to przyszłość przemysłu energetycznego i świetna alternatywa dla węgla i ropy naftowej.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz