Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Rola oświetlenia w dekorowaniu wnętrz

Rola oświetlenia w dekorowaniu wnętrz

Dekorowanie wnętrz wymaga podjęcia wielu decyzji. Część z nich dotyczy także oświetlenia, o którym nie można zapomnieć. Dzięki niemu tworzy się atmosferę danego miejsca, niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, dom czy nawet biuro.

Rola oświetlenia w dekorowaniu wnętrzZłudzenie optyczne

Odpowiednie umiejscowienie lamp i kinkietów może sprawić, że przestronny pokój optycznie wyda się przytulniejszy i mniejszy lub na odwrót: małe pomieszczenie zyska optycznie kilka metrów kwadratowych. Ważną rolę w tym procesie odgrywa kolor samego światła. Jeśli jest on żółty – pokój od razu wydaje się przytulniejszy. Jasne, białe światło zwiększa wrażenie przestronności.

Pograj stylem

Lampy, tak samo jak i meble, nadają określony charakter danemu pomieszczeniu. Hall czy westybul, w którym powiesimy żyrandol od razu wyda się bardziej elegancki i wytworniejszy niż hall, w którym jedynie oświetlenie stanowią kinkiety. Oczywiście na uwadze powinniśmy mieć fakt, że żyrandole nie w każdym pomieszczeniu będą prezentować się równie dobrze. Ten typ lampy wymaga przestronnego pomieszczenia i nie lubi towarzystwa – powinien skupiać na sobie całą uwagę. Świetnie pasować do niego będą skromne lampki wkomponowane w ścianę.

Liczy się materiał

Obecnie na rynku dostępne są lampy z prawdopodobnie każdego możliwego materiału. We wnętrzach rustykalnych fantastycznie prezentować się będą lampy drewniane, z lnianymi abażurami lub wykonane z kutego mosiądzu. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się lampy z chromu i szkła. Z kolei w tradycyjne wnętrza wkomponują się lampy z mlecznego szkła, w klasycznym kształcie, z metalu lub nie rzucającego się w oczy sztucznego tworzywa.

Zbyt ciemno lub zbyt jasno

Dobrze oświetlone pomieszczenie to takie, w którym nie czujemy się ani zanadto oświetleni, ani nie jest nam zbyt ciemno. Jest to oczywiście związane z charakterem wnętrza – biuro powinno być oświetlone jasno, natomiast restauracja czy kameralny gabinet musi dawać poczucie intymności i prywatności. Warto mieć tę myśl na uwadze, projektując dane wnętrze.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz