Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Składka OC – czy może być niższa?

Składka OC – czy może być niższa?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które musi posiadać każdy, kto kupuje własny pojazd. Jest to bowiem rodzaj ubezpieczenia, który chroni nie tylko samą osobę ubezpieczoną, lecz także innych użytkowników dróg, jakie mają z tą osobą styczność.

To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest polisą majątkową. OC daje ochronę ubezpieczeniową, gdy ubezpieczony będzie zobowiązany do naprawienia jakiejś szkody wyrządzonej komukolwiek w związku z użytkowaniem swojego pojazdu. Jeśli na przykład parkował i wjechał w inne auto, nie będzie musiał jego naprawy finansować z własnej kieszeni – posłuży się ubezpieczeniem. Składka OC uzależniona jest od różnych szczegółów – może być zatem odmienna dla różnych osób. Czy są jakieś sposoby by była niższa?

Składka OC – warunki i koszty

Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę od jakich czynników uzależniona jest wysokość składki OC. Sprawdzając w kalkulatorach online, które służą właśnie do wyliczania wysokości takiej składki, można łatwo stwierdzić, że brane są pod uwagę informacje dotyczące zarówno samego właściciela pojazdu, jak i pojazdu. Co konkretnie sprawdzają firmy ubezpieczeniowe? Na przykład wiek osoby ubezpieczanej, datę produkcji pojazdu, miejsce zamieszkania ubezpieczanego (im większe miasto, tym większe ryzyko problemów itp.). Jeśli zatem jesteśmy w tej grupie, która jest bardziej wiarygodna dla firmy ubezpieczeniowej, możemy liczyć na lepszą ofertę dla siebie – czyli na niższą wysokość składki OC.

Składka OC – by zwiększyć wiarygodność

Zwiększenie swojej wiarygodności może skutkować obniżeniem wysokości składki OC, jaką trzeba będzie uiścić. Na przykład firmy ubezpieczeniowe premiują osoby w średnim wieku, ponieważ mają one większe doświadczenie i mniej ryzykują na drodze. Z czasem, z nabieraniem wprawy w kierowaniu, będziemy zatem bardziej wiarygodni. Podobnie jeśli dawno lub nigdy nie mieliśmy żadnego wypadku, albo jeśli mamy ustabilizowaną sytuację rodzinną, stajemy się bardziej wiarygodni. Kto przewozi dzieci, mniej ryzykuje. Stąd też obliczanie składki OC w takim przypadku może wyjść bardzo na naszą korzyść.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz