Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Swoboda łączenia

Fascynacja przedwojenną historią dzielnicy , a ponadto współczesny design bezkonfliktowo zadomowiły się w mieszkaniu projektantki wnętrz i jej męża, dziennikarza. Okna największego i najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia – pokoju dziennego – wychodziły wprost na ściany mocno podupadłych kamienic, zaś z kuchni i sypialni widać było wspaniały starodrzew i podświetloną o zmierzchu bazylikę przy Kawęczyńskiej.

Trzeba było przemienić plan prawie że 50-metrowego mieszkania – Maciej wspomina mankamenty. Krystyna, projektantka wnętrz, podjęła się działań radykalnych. Ściany działowe zaczęły znikać, a pomieszczenia pozamieniały się rolami: sypialnia rozrosła się do rozmiarów salonu, łazienkę przeniesiono w miejsce kuchni, dzięki czemu zyskała okno, zaś tę ostatnią połączono z pokojem dziennym.

Bez przedpokoju

MeblePrzedpokój stracił rację bytu – Krystyna i Maciej zapraszają na nalewkę własnej produkcji bez stanów pośrednich – wprost do salonu. Spotkaniu różnych materiałów, faktur i stylów patronuje przeskalowana lampa Artemide Tolomeo. Zastąpiła ona żyrandol na środku pokoju – właściciele zrezygnowali z centralnie rozplanowanego oświetlenia na rzecz indywidualnie i ergonomicznie rozmieszczonych punktów świetlnych. Nad zmianami i wprowadzaniem modnych propozycji do wnętrz czuwało zawodowe oko pani lokalu mieszkalnego. Modny design to ażurowa stal i ciepłe drewno – wszystko w idealnej harmonii. Utrzymanie dyscypliny przypadło surowym meblom i współczesnej grafice (technologia mieszana, rysunek i farba). – Chcieliśmy, aby ściany były spokojnym tłem dla dodatków i mebli w naszych ulubionych, wyrazistych kolorach – mówią właściciele mieszkania. Paleta była oczywista.

Aneks

WnętrzW pokoju dziennym na dużych jednolitych tłach – ciemnoszarych ścianach i jasnej zabudowie firmy Black Red White – przyciągają uwagę dodatki w zdecydowanych kolorach. – Po zmianach kuchnia stała się aneksem pokoju. Chcieliśmy, by miała jak najmniej kuchenny charakter – Krystyna i Maciej prędko wprowadzili w życie plan stylistycznego połączenia obu pomieszczeń. Kształt szafek kuchennych nawiązuje do ażurowego regału, identycznie jak szklana tafla nad blatem i obecność stalowych elementów. Stół z dębiny (tak jak zrobiona z litego drewna i postarzana posadzka Chapel w pokoju dziennym) wraz z krzesłami (kolor nowej tapicerki podporządkowano naczelnej zasadzie soczystości) sąsiaduje z regałem na butelki wina, który powstał z odpadów po ułożeniu desek podłogowych. Właściciele z niewymuszoną lekkością zestawiają przedmioty z duszą, jak stolik art déco, z nowoczesnym designem lampy, solidność dębowej podłogi z lekkimi szklanymi regałami i półkami w salonie. Ściana w kuchni nawiązuje do ceglanych praskich kamienic widocznych z okien

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz