Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Sztuka sztuce jest równa

Sztuka sztuce jest równa

Relatywizm kulturowy zakłada, że wszystkie kultury są sobie równe. Mogą różnić się zasięgiem swojego wpływu, uznawanymi obyczajami, a nawet tym, co mieści się w sferze tabu.

Niemniej jednak nie należy żadnej z nich osądzać jako gorszej.

Czy zaliczana do kultury sztuka też podlega takiej wyrozumiałości?

Jak najbardziej, choć z uwagi na jej bardziej emocjonalny wymiar, często jest oceniane przez konkretnych ludzi w oparciu o ich indywidualne doświadczenia. To nic złego, artysta musi być przygotowany na to, że jego obrazy czy inne dzieła zostaną poddane ocenie. Ta w wykonaniu tak zwanych zwykłych ludzi jest z reguły najszczersza. Jeżeli im się podoba, krytycy nie mają zbyt wielkiego znaczenia. Jeżeli jednak na malowanie obrazów spojrzy się przez pryzmat równości kulturowej to oceny nie są już tak oczywiste.

O co chodziło autorowi?

Aby zrozumieć tak naprawdę co dany autor miał na myśli nie trzeba znać go osobiście. Jednak znajomość kręgu kulturowego, z jakiego się wywodzi taka osoba jest jak najbardziej wskazana. Ocenianie innych kultur jako gorszych nie ma racji bytu. Aby jednak zrozumieć ich sedno, warto zacząć od sztuki. Obrazy, rzeźby, ale również literatura czy architektura. To wszystko odzwierciedla, co dla ludzi żyjących w danym kręgu kulturowym jest ważne. Fascynujące mogą okazać się również wzajemne zależności pomiędzy wytworami różnych kręgów kulturowych. Powstająca w ten sposób sztuka przykuwa uwagę, choć często także pozostaje niezrozumiana. Aby ją odczarować i zrozumieć, trzeba najpierw poznać wartości przyjęte przez reprezentantów danych kultur. W sztuce bardzo często odbijają się nie tylko emocje, ale również pochodzenie artysty, jego doświadczenia oraz podejście do świata. Dobrym przykładem jest tu malowanie obrazów. Czasami na pierwszy rzut oka trudno zrozumieć, o co w nich chodzi. Nie sposób jednak pozbyć się wrażenia niepokoju, radości czy innej emocji, towarzyszącej obcowaniu z takim dziełem sztuki. Emocje z kolei są ponad kulturowe i łączy wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz