Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz
Sztuka w nowoczesnej odsłonie

Sztuka w nowoczesnej odsłonie

Czy sztuka nowoczesna ma sens? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które miały szansę zetknąć się z jej przejawami. Zdaniem sporej części odbiorców malowane w ten sposób obrazy to często nic innego jak przypadkowe plamy na płótnie.

Jeszcze ciekawiej jest z rzeźbami, którym to zdarza się być kontrowersyjnymi, łagodnie mówiąc.

Wolność przede wszystkim

W XXI wieku artyście wolno bowiem wszystko. Im większą odwagą się wykaże, tym lepiej. Zdaniem wielu najlepiej natomiast, jeżeli jego ,,dziełom” będzie towarzyszyć jak najwięcej kontrowersji. Czy sztuka powinna taka być? Trudno powiedzieć, być może współczesne czasy tak bardzo opierają się na szokowaniu i braku tabu, że także artyści musieli pójść tą drogą. Zdaniem znawców sztuki ta nowoczesna nie tyle jednak odzwierciedla charakter współczesnego świata, co ma wytyczać kierunki, w jakich pójdzie ludzkość. A ludzie są obecnie przyzwyczajeni do szokowania, skandali i braku moralności. To co dawniej strach było pomyśleć, dzisiaj jest wykrzywiane całemu światu. Nie tylko w Internecie, ale również poprzez malowanie obrazów. Wracając jednak do postawionego na początku tego tekstu pytania, trudno jednoznacznie przyznać lub odmówić sztuce nowoczesnej sensu. Jeżeli ktoś chce ją tworzyć, nie należy mu zabraniać. W końcu wolność wyboru jednostek to jeden z zasadniczych fundamentów kultury zachodniej.

Zła strona kontrowersji

A co gdy powstające w ten sposób rzeźby, instalacje czy obrazy godzą w czyjąś godność, obrażają uczucia, poniżają? Artyści często tłumaczą się, że w sztuce nie ma miejsca na tabu czy delikatność. Powinna być ona prawdziwa, a prawda często jest nieprzyjemna. Zwłaszcza współczesne malowanie obrazów nie daje zbyt wiele przyzwolenia na zachowawczą postawę. Jeżeli ktoś za wszelką cenę chce chronić odbiorców, to zapewne nie będzie miał ich zbyt wielu. Takie podejście do sztuki wzbudza kontrowersje. Niemniej jednak póki co ta w nowoczesnej odsłonie ma się całkiem dobrze. Ludzie nie zawsze ją rozumieją, ale gdy przychodzi co do czego chodzi przede wszystkim o to, co się czuje w zetknięciu z danym dziełem.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz