Design Wnętrz

Wyposażenie, urządzanie, projektowanie wnętrz

Trwała farba – piękne wnętrze domu

Chociaż obecnie istnieją inne możliwości odświeżenia pomieszczeń, malowanie ścian nadal cieszy się dużą popularnością. Obecnie jednak nie jest konieczne przeprowadzanie takiego małego remontu co roku. Chyba, że lubimy korzystać z nowości, a ściany traktujemy jako miejsce do eksperymentowania – to także jest obecnie łatwiejsze, dzięki bogatej gamie kolorów.

Farba do ścian to obecnie produkt niezwykle trwały i wytrzymały. Jest odporna na ścieranie i mycie – sprawdzi się więc także w pokoju dziecinnym. Pozwala na łatwe połączenia, a dzięki trwałym pigmentom, można ją nakładać nawet w miejscach, gdzie tapety blakną dosyć szybko. Wytrzymałość farby zależy jednak często od tego, jakiego producenta wybierzemy oraz od tego, czy słuchaliśmy podpowiedzi ekspertów w zakresie przygotowania powierzchni przed malowaniem.

Aby uzyskać wnętrze wyjęte z naszych marzeń, warto jest poznać jego mocne i słabe strony. Podstawową zasadą jest unikanie ciemnych kolorów, jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Nie każdy jednak wie, iż używając dodatkowych pigmentów można sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na szersze lub dłuższe – w zależności od rezultatu, jaki chcemy uzyskać. By mieć pewność doskonałego efektu, warto odwiedzić stronę internetową producenta farby. To tam dowiemy się, czy do danego rodzaju produktu zalecane jest na przykład dodatkowe gruntowanie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Część producentów za wystarczający podkład uważa rozwodnioną farbę, te samą, którą później zastosujemy na ścianę. W wielu wypadkach to rzeczywiście wystarczy i daje gwarancję doskonałej barwy.

Farba przeznaczona do wnętrz, oprócz odporności na zmywanie, powinna mieć również dobrą wytrzymałość na promienie UV. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak szybko blaknie kolor słabej jakości. Wystarczy jednak zdjąć ze ściany obraz, by dowiedzieć się, czy producent mówił prawdę na temat trwałej barwy. Farby do wnętrz nie muszą być zwykle tak wytrzymałe jak te przeznaczone na fasady budynków, ale jednak podstaw powinniśmy wymagać.

Zagwarantujmy sobie kolor na długie lata przygotowując dobrze ścianę do malowania. Powinna być ona odtłuszczona i przygotowana tak, by dobrze przyjąć farbę. Gruntowanie przeprowadza się zazwyczaj w miejscach, gdzie ściana jest bardzo chłonna. To mogłoby doprowadzić do znacznie większego zużycia farby, niż byłoby planowane, dlatego rozprowadza się grunt, który temu zapobiega. Jeśli jednak nasze podłoże jest niechłonne, nie trzeba tego robić. Dla uzyskanie doskonałego efektu warto także zadbać o wypełnienie ewentualnych ubytków. Do tego celu wystarczy gips lub gładź szpachlowa.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz